Polski robot kardiochirurgiczny ma być zastosowany już jesienią

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP Nauka w Polsce, JW/Rynek Seniora   13 kwietnia 2017 15:38


Polski robot kardiochirurgiczny ma być zastosowany już jesienią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego podczas operacji jest planowane jesienią. Operację z wykorzystaniem robota opracowanego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu ma przeprowadzić jego syn, kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

Główny konstruktor robota, dr hab. Zbigniew Nawrat zdradza, że będzie to operacja zastawki mitralnej i przygotowania techniczne są już zamknięte, natomiast konieczne jest dopełnienie procedur formalnych i prawnych - pisze PAP Nauka w Polsce. 

Robin Heart to robot medyczny polskiej produkcji stworzony przez zespół naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. System jest jednym z najnowocześniejszych na świecie wspomagających bezinwazyjne operacje i jednocześnie pierwszym europejskim robotem kardiochirurgicznym.

Urządzenie ma strukturę segmentową, która umożliwia zestawienie sprzętu do różnych typów operacji. Jego praca jest kontrolowana przez chirurga za pomocą konsoli i joysticka.

Do tej pory prym w produkcji robotów bezinwazyjnych wiodły Stany Zjednoczone. Pierwsza taka maszyna, Zeus, powstała w 1994 r. w NASA.

Założona przez wybitnego kardiochirurga, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę (1938-2009) Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, protezami zastawek prace z zakresu biocybernetyki i biotechnologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR