Pomorskie: dostali unijne środki na innowacyjne projekty, kupią laser do leczenia NTM

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 listopada 2016 09:05


Pomorskie: dostali unijne środki na innowacyjne projekty, kupią laser do leczenia NTM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sto pomorskich przedsiębiorców otrzyma dofinansowanie o łącznej wartości ok. 52 mln zł na realizację innowacyjnych projektów. We wtorek (29 listopada) w Gdańsku przedstawiciele Agencji Rozwoju Pomorza, która w imieniu samorządu województwa realizuje to zadanie, podpisali umowy z dwiema pierwszymi firmami. Jedna z nich będzie świadczyła innowacyjne usługi w ginekologii i kardiologii skierowane do seniorów. W konkursie wpłynęły wnioski od około 400 firm. Kolejny podobny konkurs ma być ogłoszony na początku 2017 roku.

Umowy z pozostałymi przedsiębiorcami mają być podpisane w ciągu miesiąca, do dwóch.

Przedsiębiorcy otrzymali dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.2.1 "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że "to był niezwykle trudny konkurs". - W tym okresie programowania środki europejskie nie są przeznaczone na zwykły rozwój zwykłych firm, raczej na niezwykły rozwój niezwykłych firm - dla tych firm, które sięgają po innowacje - mówił. Zaznaczył, że "samorząd województwa poprzez interwencję publicznych pieniędzy chce wspomóc te firmy, które szukają nowoczesnych rozwiązań, często współpracują z uczelniami wyższymi i ośrodkami badawczymi".

Podkreślił, że każdy z 400 złożonych projektów został oceniony przez zespół ekspertów pod względem innowacyjności oraz określenia, na ile wdrożenie danego projektu przyczyni się do rozwoju firmy i utworzenia nowych miejsc pracy.

Firma Nowe Orłowo Centrum Medyczne otrzymała ponad 291 tys. dofinansowania na realizację projektu o wartości 663,5 tys. zł w zakresie wdrożenia innowacyjnych usług w ginekologii i kardiologii skierowanych do seniorów. Reprezentujący Centrum dr Mariusz Łukaszuk poinformował, że dofinansowanie zostanie przeznaczone głównie na zakup lasera frakcyjnego, który ma być wykorzystany do leczenia nietrzymania moczu. Metoda na świecie stosowana jest od kilku lat, natomiast w Polsce znana jest od niedawna.

Prezes Agencji Rozwoju Pomorza SA (ARP) Łukasz Żelewski przyznał, że zainteresowanie konkursem było duże. Wskazał, że w konkursie preferowane były branże, które zostały określone jako inteligentne specjalizacje Pomorza, czyli technologie IT oraz z zakresu energetyki, medycyny i gospodarki morskiej. 

Marszałek województwa powiedział, że "wybrane do dofinansowania projekty wpisują się w zdefiniowane w Strategii Rozwoju Pomorza inteligentne specjalizacje, które wyznaczają obszary przewagi konkurencyjnej naszego województwa".

Był to pierwszy z konkursów dla małych i średnich przedsiębiorstw organizowany w Pomorskiem. Do rozdysponowania w kolejnych czterech latach pozostało jeszcze 120 mln euro. W tym konkursie można było ubiegać się o dotację na wprowadzenie nowych produktów i usług pod warunkiem, że wpisują się w inteligentne specjalizacje Pomorza, na projekty informatyczne oraz projekty poprawiające ekoefektywność w przedsiębiorstwie.

Żelewski poinformował, że na początku przyszłego roku ma być ogłoszony drugi podobny konkurs w ramach Poddziałania 2.2.1 "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne". Do podziału będzie ponownie ok. 52 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR