Poznań: zaprezentowano robota dla osób starszych, ma trafić do polskich domów opieki

WYROBY MEDYCZNE

Autor: Radio Merkury, JW/Rynek Seniora   23 listopada 2016 11:46


Poznań: zaprezentowano robota dla osób starszych, ma trafić do polskich domów opieki Polskim domom seniora będzie wypożyczany robot społeczny. Fot. www.enrichme.eu

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zaprezentował robota społecznego, który ma pomóc w funkcjonowaniu osobom starszym z niewielkimi zaburzeniami pamięci. W roku 2017 takie roboty mają pojawić się w Polsce, Wielkiej Brytanii i Grecji, ale tylko w naszym kraju urządzenie trafi do prywatnych domów seniora.

„Weź tabletkę”, „dlaczego nic nie robisz” - m.in takie komunikaty będzie można usłyszeć od robota społecznego - informuje Radio Merkury. 

Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i b. konsultant krajowa w dz. geriatrii, zaprezentowała robota 22 listopada br. w poznańskim urzędzie miasta podczas konferencji "Wyzwania polityki senioralnej w Polsce. Doświadczenia miasta Poznania".

Profesor wyjaśnia, że na ekranie robota widać, czy osoba starsza dobrze ćwiczy czy nie. Urządzenie jest też wyposażone w gry do treningu funkcji poznawczych oraz ma przypominać o wybranych czynnościach. W przypadku długiego braku aktywności robot zapyta, czy osoba starsza nie chce skorzystać z jego możliwości. Ma też funkcję lokalizowania podstawowych przedmiotów, np. okularów czy leków.

Na razie robot społeczny jest testowany przez specjalistów sprawdzających wszystkie systemy, a osoby starsze mają z nim do czynienia przez jeden, dwa dni w laboratoriach m.in w Holandii. W przyszłym roku uniwersytet rozpocznie rekrutację chętnych domów seniora, którym robot będzie wypożyczany na cztery miesiące. 

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu uczestniczy w projekcie ENRICHME, którego celem jest zaprojektowanie robota wspierającego osoby starsze z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Projekt potrwa do 31 marca 2018 r., a jego budżet wynosi ponad 250 tys. euro. Finansowanie pochodzi z programu Horyzont 2020 Komisji Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje