Poznań: zaprezentowano robota dla osób starszych, ma trafić do polskich domów opieki

WYROBY MEDYCZNE

Autor: Radio Merkury, JW/Rynek Seniora   23 listopada 2016 11:46


Poznań: zaprezentowano robota dla osób starszych, ma trafić do polskich domów opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zaprezentował robota społecznego, który ma pomóc w funkcjonowaniu osobom starszym z niewielkimi zaburzeniami pamięci. W roku 2017 takie roboty mają pojawić się w Polsce, Wielkiej Brytanii i Grecji, ale tylko w naszym kraju urządzenie trafi do prywatnych domów seniora.

„Weź tabletkę”, „dlaczego nic nie robisz” - m.in takie komunikaty będzie można usłyszeć od robota społecznego - informuje Radio Merkury. 

Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i b. konsultant krajowa w dz. geriatrii, zaprezentowała robota 22 listopada br. w poznańskim urzędzie miasta podczas konferencji "Wyzwania polityki senioralnej w Polsce. Doświadczenia miasta Poznania".

Profesor wyjaśnia, że na ekranie robota widać, czy osoba starsza dobrze ćwiczy czy nie. Urządzenie jest też wyposażone w gry do treningu funkcji poznawczych oraz ma przypominać o wybranych czynnościach. W przypadku długiego braku aktywności robot zapyta, czy osoba starsza nie chce skorzystać z jego możliwości. Ma też funkcję lokalizowania podstawowych przedmiotów, np. okularów czy leków.

Na razie robot społeczny jest testowany przez specjalistów sprawdzających wszystkie systemy, a osoby starsze mają z nim do czynienia przez jeden, dwa dni w laboratoriach m.in w Holandii. W przyszłym roku uniwersytet rozpocznie rekrutację chętnych domów seniora, którym robot będzie wypożyczany na cztery miesiące. 

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu uczestniczy w projekcie ENRICHME, którego celem jest zaprojektowanie robota wspierającego osoby starsze z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Projekt potrwa do 31 marca 2018 r., a jego budżet wynosi ponad 250 tys. euro. Finansowanie pochodzi z programu Horyzont 2020 Komisji Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR