Poznańscy lekarze wszczepili największy implant w Polsce. Zastąpił połowę miednicy i biodro

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 sierpnia 2016 13:39


Poznańscy lekarze wszczepili największy implant w Polsce. Zastąpił połowę miednicy i biodro Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Największy implant wszczepiony dotąd w Polsce otrzymał pacjent z nowotworem miednicy. Operację wykonano w Klinice Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Szpitala im. W. Degi w Poznaniu.

Mężczyzna rozpoczął już proces rehabilitacji, uczy się na nowo chodzić; według lekarzy w ciągu roku powinien wrócić do normalnego stylu życia.

Pacjent trafił do szpitala z powodu nowotworu miednicy w rozwiniętym stadium choroby. Dotychczas, w wielu ośrodkach na świecie, w takim przypadku usuwano połowę miednicy razem z kończyną dolną, co skazywało pacjenta na życie na wózku inwalidzkim.

Lekarze z Poznania postanowili uratować kończynę. 

- Sytuacja pacjenta, który trafił do naszej kliniki, była dosyć trudna: był on już wcześniej operowany, nowotwór był już raz usuwany i doszło do wznowy; nowotwór był bardzo rozległy. Amputacja z usunięciem połowy miednicy nie daje się nawet zaprotezować w dogodny dla pacjenta sposób. Medycyna idzie jednak do przodu i pojawiły się możliwości odtwarzania rozległych ubytków kostnych za pomocą implantów tworzonych specjalnie dla danego pacjenta - powiedział PAP dr Jacek Markuszewski z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii. 

We współpracy z amerykańską firmą specjalizującą się produkcji implantów, zaprojektowano i wykonano specjalną endoprotezę będącą dokładnym odwzorowaniem kształtu i wielkości miednicy pacjenta. Według lekarzy z poznańskiego ośrodka, trudność przeprowadzonej operacji wynikała z rozległości zmian nowotworowych, a jej innowacyjność i wyjątkowość polegała na wykonaniu rekonstrukcji funkcji połowy miednicy i stawu biodrowego z użyciem bardzo dużego implantu wykonanego specjalnie dla pacjenta.

- Podstawową trudnością było połączenie implantu z pozostałą częścią szkieletu. Wszczepiony duży, skomplikowany implant zastępuje mu połowę miednicy, cały staw biodrowy i bliższą część kości udowej - powiedział dr Markuszewski.

Dzięki zastosowaniu specjalnych przymiarów, wykonanych na podstawie tomografii komputerowej, nie naruszono żadnych struktur układu neurologicznego, co jest zwykle typowym powikłaniem w tego typu zabiegach. Cały proces przygotowań - od zgłoszenia się pacjenta do szpitala do operacji - trwał 6 miesięcy.

- To największy implant rekonstruujący ubytki kostne, jaki został wszczepiony w Polsce. Od firmy, która się specjalizuje w tego typu implantach, mam informację, że jest to najbardziej innowacyjny i największy projekt, jaki kiedykolwiek realizowali - powiedział dr Markuszewski.

Lekarz wyjaśnił, że nowotwór miednicy w takim stadium, jak u pacjenta poznańskiego szpitala, zdarza się rzadko.

- W Polsce zdarza się najwyżej kilka przypadków tak zaawansowanego guza miednicy w ciągu roku. Akurat ten typ nowotworu, jaki miał pacjent, jest nowotworem rzadkim; wszystkie pierwotne nowotwory kości to ułamek procenta wszystkich innych nowotworów - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR