Producenci: obawiamy się, że z powodu 500+ i 75+ zabraknie pieniędzy na wyroby medyczne
Autor: Jacek Janik/Rynek Seniora   27 maja 2016 10:31

Ze względu na starzejące się społeczeństwo wzrost wydatków na branżę wyrobów medycznych powinien dynamicznie rosnąć. Producenci obawiają się tymczasem, że pieniędzy na wyroby medyczne będzie ubywało, a zmiany ustawowe zapowiadane przez resort zdrowia spowodują, że cała branża upadnie.

W poniedziałek (23 maja) odbyła się w Warszawie, zorganizowana przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed, konferencja poświęcona kategoryzacji wyrobów medycznych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych, a także organizacje pacjentów.

Według szacunków, w Europie dopuszczonych jest do obrotu ok. pół miliona wyrobów medycznych, z czego lwią część stanowią wyroby medyczne do zaopatrzenia indywidualnego. Tak ogromna liczba wyrobów sprawia, że ich odpowiedni dobór, na skutek małej wiedzy na ich temat, stanowi ogromny problem.

By wyjść temu naprzeciw OIGWM Polmed zleciła niezależnym ekspertom opracowanie kompleksowego raportu, który uporządkowałby rynek i wprowadził ujednoliconą kategoryzację wyrobów do indywidualnego zaopatrzenia. Takiego dokumentu do tej pory w Polsce nie było. Jest on unikatowy także na skalę europejską.

Wymiar leczniczy i społeczny
Wyroby medyczne to m.in. protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, peruki, cewniki czy materiały przeciwodleżynowe. Ich zastosowanie w procesie leczenia wynika z potrzeby zastąpienia utraconych narządów, poprawy możliwości funkcjonalnych czy zaspokojenia potrzeb społecznych.

Każda niesprawność - zarówno czasowa, jak i trwała - ma wymiar biologiczny, osobisty i społeczny związany z szeroko pojętymi kosztami leczenia i opieki. Praktyka kliniczna wskazuje, że na końcowy wynik leczenia wpływa wcześnie rozpoczęta i właściwie prowadzona rehabilitacja, której integralną częścią są wyroby medyczne.

- Współczesna technika pozwala na coraz skuteczniejszą eliminację ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Ten fakt jest najważniejszym argumentem uzasadniającym powstanie projektu nowej kategoryzacji indywidualnych wyrobów medycznych. Najbardziej widoczną cechą tego dokumentu jest wskazanie w nim najnowszych rozwiązań z zakresu asystującej techniki oraz eliminacja artykułów przestarzałych, mających nowsze odpowiedniki - stwierdził doc. dr Krzysztof Gieremek, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej Katedry Podstaw Fizjoterapii AWF w Katowicach.

Zdaniem Macieja Sydora, pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, propozycja nowej kategoryzacji może także pełnić funkcję porządkującą i informacyjną zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i wystawiających zlecenia, a także dla producentów i dystrybutorów.

”Biała Księga” wyrobów medycznych
Na potrzeby OIGWM Polmed przygotowany został jeszcze jeden dokument - tzw. Biała Księga, prezentująca najbardziej palące problemy w systemie zaopatrzenia pacjenta w wyroby medyczne.

Opracowanie, które w trakcie poniedziałkowej konferencji zostało wręczone przez autorów wiceministrowi zdrowia Krzysztofowi Łandzie, zawiera obok wskazania pilnych spraw do załatwienia, także propozycje gotowych rozwiązań, które w przeważającej części nie wymagają wzrostu kosztów.

Jak przekonywał mecenas Oskar Luty z kancelarii DFL Legal, która przygotowywała raport, bariery prawne w branży wyrobów medycznych występują stosunkowo rzadko i wynikają najczęściej z niedostosowania regulacji do specyfiki zaopatrzenia w wyroby medyczne. Mogą one zostać względnie łatwo i szybko usunięte. Dużo większe znaczenie mają bariery administracyjne i nieprawidłowa wykładnia przepisów, pomijająca cel regulacji i kontekst systemowy, co wynika z formalistycznego podejścia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR