Rzeszów: rozpoczęto leczenie bólów nowotworowych ultradźwiękami

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 stycznia 2017 08:25


Rzeszów: rozpoczęto leczenie bólów nowotworowych ultradźwiękami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rzeszowskim szpitalu PRO-FAMILIA po raz pierwszy w naszym kraju zastosowano termoablację ultradźwiękową w leczeniu nowotworowych bólów wywołanych przerzutami do kości. Metodę używa się również do usuwania mięśniaków macicy, a w Europie i USA także do leczenia raka prostaty.

- Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka, sięga 80 proc. i znacznie poprawia komfort życia chorego - powiedziała PAP dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie Magdalena Pyka. Termoablacja ultradźwiękowa stosowana jest u chorych, którym nie pomagają już leki przeciwbólowe ani inne metody, takie jak radioterapia.

W rzeszowskim szpitalu termoablację w leczeniu bólu po raz pierwszy zastosowano u pacjentki z nawrotowym rakiem piersi. Doszło u niej do przerzutów do kości powodujących silne dolegliwości.

- Pacjentkę poddano zabiegowi termoablacji ultradźwiękowej, która trwa zwykle 30 minut, a na drugi chory może opuścić szpitala. Efekt przeciwbólowy uzyskuje się po kilkunastu godzinach najpóźniej trzech dniach - wyjaśniła Magdalena Pyka.

Zabieg polega na użyciu skupionej wiązki energii ultradźwiękowej (High Intensity Focused Ultrasound - HIFU), która kierowana jest na zakończenia nerwowe wokół guza.

- Powoduje ablację zakończeń nerwowych, czyli przypalenie korzonków nerwowych nie naruszając zdrowych tkanek - powiedziała dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Specjalistka dodała, że zabieg jest monitorowany w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur uzyskiwane przy użyciu rezonansu magnetycznego. Termoablację ultradźwiękową można wykorzystać do leczenia bólów wywoływanych przerzutami do kości związanych z różnego typu nowotworami, zarówna raka piersi, jak i raka płuca, prostaty, nerki, jajnika, tarczycy oraz żołądka.

Metodę tę można stosować również w leczeniu innych chorób. Magdalena Pyka powiedziała PAP, że przed dwa lata temu w szpitalu PRO-FAMILIA wykonano pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w leczenia mięśniaków macicy. Dotąd przeprowadzono ponad 170 takich zabiegów.

Technika ta w Europie Zachodniej i USA wykorzystywana jest również do leczenia niektórych nowotworów, na przykład raka prostaty. Szpital PRO-FAMILIA dopiero przygotowuje się do takich zabiegów. Magdalena Pyka powiedziała, że pierwsze pacjenci z rakiem prostaty będą leczeni termoablacją ultradźwiękową pod koniec 2017 r. lub na początku 2018 r.

Leczenie bólów nowotworowych w ten sposób nie jest jeszcze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Wszystkie tego rodzaju zabiegi wykonujemy na razie w ramach grantu naukowego - poinformowała Magdalena Pyka. Planowane jest przeprowadzone kilkudziesięciu ultradźwiękowych zabiegów przeciwbólowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR