Samodzielne badanie płuc w domu? Polak stworzył przenośny spirometr

WYROBY MEDYCZNE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   26 lipca 2016 10:38


Samodzielne badanie płuc w domu? Polak stworzył przenośny spirometr Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przenośne urządzenie MySpiroo komunikujące się bezprzewodowo ze smartfonem pozwala na samodzielne wykonanie badań, które do tej pory trzeba było przeprowadzać w stacjonarnych placówkach.

Taki spirometr wynalazł dr Łukasz Kołtowski, stażysta Foundation Programme w Szpitalu Johna Radcliffe'a w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii.

MySpiroo (tak wynalazca nazwał spirometr) bezprzewodowo współpracuje z aplikacją w smartfonie. Aby skontrolować stan swoich płuc i oskrzeli, trzeba dmuchnąć w specjalną rurkę "z całej siły" - dokładnie tak, jak to się robi podczas badań spirometrycznych w przychodni. Dzięki prowadzonym regularnie pomiarom informowany o wynikach lekarz może dostrzec symptomy pojawienia lub zostarzenia się choroby.

Przetwarzanie wyniku odbywa się w smartfonie, ale to lekarz ocenia, czy konieczna jest wizyta u specjalisty i zmiana terapii. I pacjent, i lekarz mają w swoich komórkach aplikację mobilną, która pozwala im na porozumiewanie się.

Pacjent odpowiada w aplikacji na pytania związane ze stanem swojego zdrowia, zaś lekarz ma dostęp do historii choroby i szczegółowych danych przechowywanych na serwerze medycznym.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, MySpiroo istnieje obecnie w formie działającego, zaawansowanego prototypu. Doczekało się finansowania ze strony jednego z polskich funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w biomedycynie. Produkt ma przejść w tym roku badania kliniczne i uzyskać certyfikat urządzenia medycznego. Wtedy będzie mógł trafić do sprzedaży.

Ok 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę, a ponad 200 mln cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). M.in. takim chorym może pomóc MySpiroo.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR