Sprzęt dla ZOL-i i geriatrii. Konkurs ofert zakończonyPAP/Rynek Seniora - 08 maja 2015 10:35


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 1696 urządzeń dla 121 placówek opiekuńczo-leczniczych w Polsce, za łączną kwotę ponad 13 mln zł.

Konkurs odbywał się w dniach od 4 do 6 maja w Warszawie; dedykowany był zakupom sprzętu medycznego głównie dla zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także oddziałów geriatrycznych. Negocjacje po raz pierwszy trwały aż trzy dni, ze względu na ilość sprzętu, który został nabyty.

Na liście zakupów znalazły się m.in. łóżka sterowane elektronicznie o szerokości 100 cm (294 szt.) oraz 90 cm (675 szt.); materace przeciwodleżynowe także w dwóch szerokościach (odpowiednio 56 szt. i 158 szt.) oraz wózki inwalidzkie XXL z odchylanym oparciem (72 szt.). Zakupiono także m.in. podnośniki dla leżących pacjentów (54 szt.), fotele kąpielowe (72 szt.), pionizatory do nauki chodzenia (16 szt.), pompy infuzyjne (97 szt.), zestawy do rejestracji EKG metodą Holtera (10 szt.) i aparaty do mierzenia ciśnienia (134 szt.).

WOŚP wskazuje, że sposób zakupu sprzętu stosowany przez Fundację wykazał po raz kolejny ogromną skuteczność.

- Brak ograniczeń wynikających z procesu zamówień publicznych oraz 23 lata doświadczeń w prowadzeniu negocjacji przynoszą efekt w postaci bardzo dobrych warunków uzyskanych od oferentów - podkreślono w informacji WOŚP.

Zaznaczono, że w ramach negocjacji udało się uzyskać nie tylko znacznie niższą od rynkowej cenę, ale także bogate pakiety wyposażenia, zapasy materiałów zużywalnych i zdecydowanie przedłużoną gwarancję.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodzą ze środków zebranych w ramach 23. finału WOŚP, który odbył się 11 stycznia. 120 tys. wolontariuszy skupionych w prawie 1800 sztabach zbierało pieniądze "dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej dla seniorów".

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom.