Teleopieka i telemedycyna dla seniorów będą się szybko rozwijać

WYROBY MEDYCZNE

Autor: RZ/Rynek Seniora   12 listopada 2014 13:04


Teleopieka i telemedycyna dla seniorów będą się szybko rozwijać

Korzyści rozwiązań telemedycznych są liczne: redukcja kosztów po stronie NFZ, szpitali oraz pacjentów. Inne plusy to np. wyrobienie prozdrowotnych nawyków u pacjenta w warunkach domowych. Zyskuje także ZUS: zamiast pobierać rentę pacjent wraca do zdrowia, pracuje i odprowadza składki.

Podczas X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014 r.) nie zabrakło kwestii związanych z telemedycyną. Rozmawiano o niej m.in. podczas sesji panelowej: "Jutro będziemy starsi - wyzwania stojące przed polityką senioralną w Polsce".

Omawiano na niej zagadnienia demograficzne oraz problemy starzejącego się społeczeństwa. Największymi z nich są poważne kłopoty w opiece nad seniorami, w tym osobami cierpiącymi na choroby układu krążenia. Wynika to m.in. z faktu, że z jednej strony brakuje lekarzy, m.in. geriatrów i kardiologów, a z drugiej - przybywa pacjentów w starszym wieku.

Rehabilitacja kardiologiczna
O rozwiązaniach telemedycznych opowiadał Tomasz Radwański, dyrektor wykonawczy firmy Pro-PLUS. Ekspert skoncentrował się na kwestii rehabilitacji kardiologicznej jako modelu, który umożliwia lekarzom kompleksową opiekę nad osobami starszymi po incydentach kardiologicznych.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z tradycyjnej formy rehabilitacji w szpitalu jest odległość placówki medycznej od miejsca zamieszkania pacjenta, koszty dojazdu, konieczność zaangażowania innych członków rodziny czy zwalniania się z pracy. Dzieje się tak w przypadku 20% pacjentów. Tymczasem rehabilitacja kardiologiczna stanowi nierozłączny i konieczny element terapii pozwalający niemal wszystkim pacjentom szybko i bezstresowo powrócić do normalnego życia rodzinnego i zawodowego.

Dzięki telemedycynie pacjent korzysta ze zdalnej rehabilitacji w warunkach domowych: ćwiczy, jeździ na rowerze lub spaceruje. Dotyczy to osób nawet z ostrą niewydolnością serca czy po przebytym zawale.

Rodzaj wysiłku jest odpowiednio dobierany, a następnie na bieżąco monitorowany przez lekarza, który na podstawie postępów określa dawkowanie leków i inne środki postępowania. Dzięki telemedycynie pacjent trenuje w dowolnym miejscu i czasie, tak jak lubi, bez konieczności czasochłonnych i kosztownych dojazdów do ośrodka.

- Rehabilitacja w warunkach domowych trwa około 6 tygodni. Rozpoczyna się od wywiadu, który ocenia stan pacjenta. Dodatkowo wykonywane są podstawowe badania - tętno, ciśnienie, masa ciała i EKG. Urządzenie sygnalizuje pacjentowi, kiedy ma rozpocząć trening , zakończyć go odpoczynkiem, po czym następuje badanie - wyjaśnia dyrektor wykonawczy Pro-PLUS.

Korzyści takiego rozwiązania są liczne: redukcja kosztów po stronie NFZ, szpitali oraz pacjentów. Inne plusy to np. wyrobienie prozdrowotnych nawyków u pacjenta w warunkach domowych. Zyskuje także ZUS: zamiast pobierać rentę pacjent wraca do zdrowia, pracuje i odprowadza składki.

Telemedycyna dla seniorów
- W Polsce realizowanych jest obecnie wiele projektów telemedycznych, m.in. w zakresie rehabilitacji kardiologicznej osób w podeszłym wieku. Szpitale decydują się na wypisywanie pacjentów, którzy dzięki odpowiednim urządzeniom telemedycznym mogą kontynuować rehabilitację w warunkach domowych - powiedział Tomasz Radwański.

Przeszkodą we wprowadzaniu rozwiązań telemedycznych jest mała wiedza seniorów na ich temat. Powodem jest nie tylko błyskawiczny rozwój technologii, ale też brak wsparcia dla promowania takich rozwiązań, m.in. ze strony środowisk lokalnych. Aby szerzyć edukację na temat mobilnych usług w zakresie e-zdrowia, samorządy terytorialne podejmują odpowiednie działania. Rozważają m.in. możliwość stworzenia domów dziennego pobytu dla seniorów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.