Tracker z USA pomoże monitorować pacjentów z demencją

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 września 2016 15:07


Tracker z USA pomoże monitorować pacjentów z demencją Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze z Missouri University of Science and Technology opracowali wzorowane na fitness trackerach urządzenie ubieralne, za którego pomocą można monitorować w czasie rzeczywistym stan zdrowia i miejsce pobytu np. pacjentów cierpiących na demencję.

- Inteligentny wózek inwalidzki czy właśnie to urządzenie ubieralne są nowymi, nieinwazyjnymi strategiami pozwalającymi na wcześniejszą diagnozę i prezentującymi wyniki współpracy naukowców i lekarzy - tłumaczy dr Mignon Makos, współpracujący z twórcami urządzenia przy testowaniu jego medycznych zastosowań.

Urządzenie przypomina duży zegarek - choć może zostać przystosowane również do noszenia na innych częściach ciała - i posiada cztery podstawowe funkcje.

Podobnie jak fitness tracker, śledzi ono szczegółowo ruch użytkownika. Oprócz tego, urządzenie monitoruje temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza w bezpośrednim otoczeniu użytkownika oraz stan zdrowia samego użytkownika - mierząc jego tętno, częstotliwość oddychania oraz reakcję skórno-galwaniczną, czyli pomiar zależnych od nawilżenia skóry zmian jej oporu elektrycznego, które stanowią wskazówkę co do stanu psychicznego użytkownika. Urządzenie posiada również nadajnik GPS oraz możliwość komunikacji w sieci Bluetooth.

Zbierane szczegółowe dane na temat samego użytkownika, jak i jego otoczenia przetwarzane są przez system wykorzystujący uczenie maszynowe. W wyniku tego system "uczy się" danych dotyczących stanu danego użytkownika i jest w stanie wychwycić odchylenia od normy. Tracker jest w stanie analizować dane i przesyłać je dalej w czasie rzeczywistym.

Twórcy urządzenia zwracają uwagę na to, że może okazać się ono szczególnie przydatne przy monitorowaniu ludzi uczestniczących w rehabilitacji czy pacjentów z demencją. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku możliwość stałego monitorowania może okazać się szczególnie przydatna - pacjentom z demencją zdarzają się bowiem problemy z powrotem do domu po oddaleniu od miejsca zamieszkania.

Oprócz jego zastosowań medycznych, zainteresowanie urządzeniem wyraża również armia amerykańska: widzi ona możliwość szerszego zastosowania urządzenia do monitorowania stanu zdrowia rekrutów podczas podstawowego treningu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR