W czerwcu ruszy w Poznaniu wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 maja 2018 16:03


W czerwcu ruszy w Poznaniu wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki i kule - to część sprzętu, jaki od czerwca będzie dostępny dla poznańskich seniorów. Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego ma pomóc osobom, których sytuacja zdrowotna wymaga natychmiastowego wsparcia.

Projekt realizowany będzie wspólnie przez Miasto Poznań i Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Wypożyczalnia będzie czynna od 1 czerwca. Od tego dnia poznańscy seniorzy będą mogli wypożyczyć m.in. wózki, kule i laski inwalidzkie, balkoniki, chodziki, łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wodoodporne pokrowce, oraz inhalatory.

Niezbędny sprzęt można będzie wypożyczyć na trzy miesiące po wpłaceniu jednorazowej kaucji zwrotnej. Jak wskazuje poznański magistrat, przez ten czas seniorzy będą mogli dopełnić wszystkich formalności koniecznych, by dostać dofinansowanie na kupno własnego wyposażenia. W wyjątkowych przypadkach sprzęt będzie można wypożyczyć nawet na pół roku.

- Chcemy wspomóc poznańskich seniorów, gdy potrzebują rehabilitacji. Wtedy trzeba działać szybko, a to nie zawsze możliwe. Podstawa to dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego. Oczekiwanie na przyznanie dofinansowania, by móc go zakupić, trwa zbyt długo. Reagujemy na ten problem, uruchamiając miejską wypożyczalnię - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Marcin Janecki podkreślił, że zaangażowanie w projekt wypożyczalni wynika m.in. z doświadczenia Caritas w dotychczasowej pomocy seniorom i z wiedzy o potrzebach osób starszych.

- W momencie, gdy osoby starsze wychodzą ze szpitala, zmienia się całe ich życie. Wspieranie tych ludzi wpisuje się w naszą działalność. Pomagamy od wielu lat. Mamy w tym doświadczenie, dlatego podjęliśmy się tej współpracy - zaznaczył.

Jak tłumaczyła dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska, projekt na razie jest pilotażowy, a jego realizacja jest wstępnie planowana do końca tego roku.

Aby skorzystać z wypożyczalni sprzętu, seniorzy muszą posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie, potwierdzające dolegliwości i określające jaki sprzęt jest im niezbędny. Wszystkie formalności związane z odbiorem, zwrotem i korzystaniem z usługi odbywać się będą w siedzibie Caritas, przy ul. Rynek Wildecki. Szczegółowe informacji można uzyskać także pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to już kolejna inicjatywa skierowana do poznańskich seniorów. W mieście dostępna jest dla nich m.in. Poznańska Złota Karta ze zniżkami, a także bezpłatna pomoc w naprawie drobnych usterek czy też możliwość skorzystania z trzech bezpłatnych przejazdów taksówką w miesiącu. Poznański magistrat przypomniał, że od marca działa także pilotażowy program minigrantów, dzięki któremu seniorzy, którzy mieszkają w lokalach komunalnych i spełniają kryterium dochodowe, mogą dostać wsparcie na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR