W Łodzi powstała innowacyjna koszulka, która zmierzy EKG

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 09:54


W Łodzi powstała innowacyjna koszulka, która zmierzy EKG Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inteligentną koszulkę do pomiaru EKG, przeznaczoną dla pacjentów w trakcie rehabilitacji kardiologicznej, opracowała łódzka firma Inovatica. T-shirt można normalnie użytkować i prać.

Wyniki pomiarów można odczytać na smartfonie lub tablecie, a dzięki podłączeniu do internetu lekarze mogą stale i zdalnie monitorować pacjentów.

- Jest to urządzenie służące do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów, którzy powinni być cały czas monitorowani - powiedział PAP szef firmy Inovatica Bogumił Zięba.

T-shirt można normalnie użytkować
Koszulka EKG to projekt firmy Inovatica, zrealizowany przy współpracy z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Ten interdyscyplinarny projekt - według Zięby - ma wypełniać niszę pomiędzy medycznymi holterami, które mierzą EKG, ale które są niewygodne i mało funkcjonalne, a popularnymi pulsometrami.

Firma stworzyła oprogramowanie dla całego systemu, natomiast wkładem specjalistów z Politechniki była tzw. tekstronika, czyli połączenie koszulki tekstylnej z sensorami pomiarowymi. Kardiolodzy z Uniwersytetu Medycznego pomogli zaś zwalidować i zweryfikować sygnały otrzymywane z systemu pomiarowego.

- Projekt polegał na stworzeniu systemu pomiarowego, który będzie zintegrowany z materiałem koszulki w ten sposób, żeby mogła ona podlegać praniu, wycieraniu, normalnemu użytkowaniu. Cała trudność polegała na tym, w jaki sposób połączyć system z elektrodami pomiarowymi, który jest normalnie stosowany w systemach holterowskich, z włókienniczym wyrobem jakim jest koszulka - opowiadał Zięba.

Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce
Koszulka za pomocą bluetooth może łączyć się z urządzeniami mobilnymi - smartfonem czy tabletem. Dzięki podłączeniu do internetu prezentuje pomiary EKG w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych, a także przesyła je do lekarzy zdalnie monitorujących pacjentów.

- Cała trudność polegała na tym, w jaki sposób sygnał, który jest zbierany, odfiltrować, odszumić, ustabilizować i przesłać do telefonu komórkowego przy pomocy bezprzewodowego, bezpiecznego protokołu komunikacyjnego z pomocą systemu bluetooth. Później była to już inżynierska praca polegająca na napisaniu oprogramowania dla telefonu komórkowego i serwera, który będzie przesyłał i wyświetlał dane dla lekarzy, zdalnie monitorujących pacjentów - wyjaśnił.

Według niego jest to nowatorskie rozwiązanie w Polsce; dotąd nie ma produkcyjnego, komercyjnie dostępnego takiego rozwiązania. - Wiem, że są prowadzone podobne prace w różnych instytucjach. My liczymy na jakiś sukces komercyjny tego produktu - dodał.

Koszulka wpisuje się w tzw. internet rzeczy
Firma Inovatica, która zajmuje się aplikacjami internetowymi, geolokalizacją wewnątrz budynków i wdrażaniem internetu rzeczy (ang. Internet of Things - IoT), udostępniła licencję już pierwszym klientom, którzy są zainteresowani wdrożeniem tego rozwiązania wpisującego się w IoT.

Zdaniem Zięby Internet Rzeczy to jeden z głównych kierunków rozwoju technologicznego.

- Możemy to zaobserwować po ilości urządzeń mobilnych, które są na rynku, rosnącej liczbie użytkowników i nawet nowej generacji ludzi, którzy są "przyszyci" do telefonów komórkowych. Dostępność internetu wszędzie, miniaturyzacja urządzeń elektronicznych - powszechna jest opinia, że IoT jest kierunkiem rozwoju dalszych technologii internetowych - podkreślił.

Fundusze unijne warunkują rozwój mniejszych firm 
Projekt uzyskał 300 tys. zł unijnego dofinansowania w ramach działania III.3 "Rozwój B+R w przedsiębiorstwach" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Został wyróżniony nagrodą "Mocni w biznesie" w kategorii "Innowacje z potencjałem".

Zdaniem Zięby, dla sektora MŚP fundusze unijne, szczególnie na badania i rozwój, mają kluczowe znaczenie.

- Małym i średnim przedsiębiorcom, których segment ja reprezentuję, jest bardzo trudno stworzyć własny dział badawczo-rozwojowy na porządną skalę. Prace na mniejszą skalę nie mają sensu, bo rynek jest bardzo konkurencyjny i globalny, gdzie mamy dostęp do produktów z całego świata. W związku z tym uważam, że fundusze unijne, szczególnie na badania i rozwój dla MŚP, są bardzo ważne i kluczowe - podkreślił Zięba. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR