W Szwecji przetestują drony z defibrylatorem. Mają być szybsze niż ambulans

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 czerwca 2017 10:42


W Szwecji przetestują drony z defibrylatorem. Mają być szybsze niż ambulans Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przenoszący defibrylator dron ma szansę dotrzeć do osoby z zatrzymaniem krążenia przed karetką pogotowia - informuje pismo „JAMA”.

Zatrzymanie czynności serca - przeżywa je tylko co dziesiąta osoba znajdująca się poza szpitalem. Szanse rosną, jeśli ktoś udzieli pomocy rytmicznie uciskając klatkę piersiową, ale aby serce znów faktycznie zaczęło bić - zwykle konieczne jest jak najszybsze zastosowanie defibrylatora. Każda minuta bez resuscytacji i defibrylacji zmniejsza szanse na przeżycie o 10 proc.

Od lat w miejscach publicznych umieszczane są dostępne dla potencjalnych ratowników defibrylatory, których obsługa nie wymaga doświadczenia - same dają głosowe instrukcje.

Aby szybciej dostarczyć defibrylator na miejsce nieszczęśliwego zdarzenia, Jacob Hollenberg ze szwedzkiego Karolinska Institutet przyczepił urządzenie do drona stacjonującego w remizie straży pożarnej w Norrtälje koło Sztokholmu. Następnie wysyłał go w położone w promieniu 10 kilometrów miejsca, w których w ostatnich ośmiu latach dochodziło do prawdziwych przypadków zatrzymania krążenia.

Średni czas przelotu z remizy na miejsce zdarzenia dla 18 lotów wyniósł 5 minut i 21 sekund. W przypadku prawdziwych interwencji karetka dojeżdżała średnio 22 minuty od wezwania.

Jak podkreśla Hollenberg, nawet kilkuminutowe skrócenie czasu oczekiwania na defibrylację w przypadku zatrzymania krążenia może ocalić co roku życie setek osób. Jego zespół wspólnie ze służbami ratowniczymi przygotowuje się do testowania dronów w prawdziwych interwencjach - próby mają się rozpocząć w ciągu roku lub dwóch lat.

Komentujący pomysł eksperci skłaniają się raczej ku szerzej zakrojonym szkoleniom, dzięki którym więcej osób potrafiłoby udzielić pomocy. W Sztokholmie i Londynie testowane były na przykład aplikacje alarmujące przeszkolone osoby, jeśli u kogoś pobliżu doszło do zatrzymania czynności serca.

Zespół Hollenberga testował również wykorzystanie dronów w poszukiwaniu tonących. Natomiast brytyjskie służby ratownicze planują korzystać z dronów jako wsparcia w warunkach skażenia biologicznego, chemicznego czy nuklearnego. Mogłyby znaleźć zastosowanie także w dostarczaniu krwi i narządów do przeszczepów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR