Warszawa: seniorzy przetestują opaski monitorujące

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 grudnia 2017 11:41


Warszawa: seniorzy przetestują opaski monitorujące Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 40 warszawskich seniorów w ramach pilotażowego programu trafiły pierwsze opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe. Wyposażone są w przycisk SOS, dzięki któremu w sytuacji zagrożenia można wezwać pomoc, mają też funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Projekt Z@OPIEKOWANI jest realizowany przez miasto, od maja br. we współpracy z siedmioma ośrodkami pomocy społecznej.

Pierwszy testowy zestaw do teleopieki, czyli systemu pozwalającego na szybką reakcję, gdy potrzebna jest nagła pomoc, trafił w czwartek (30 listopada) do mieszkanki Woli. Łącznie w ramach pilotażu urządzenia będzie testować 40 warszawskich seniorów. Osoby w wieku 60+, które zgłosiły się do projektu, do 14 maja 2019 roku będą sprawdzały dwa różne zestawy urządzeń - dla niewychodzących z domu i dla osób aktywnych.

Docelowo teleopieką w Warszawie ma zostać objętych 7 tys. seniorów i osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby przejdą specjalne szkolenia oraz zostaną otoczone opieką wolontariuszy.

Pierwszy z zestawów teleopieki jest przeznaczony dla osób niewychodzących z domu. Elektroniczna opaska oraz centralka telefoniczna jest wyposażona w przycisk SOS. Urządzenia umożliwiają również dwustronną komunikację z trzeba wybranymi numerami telefonów, centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu. Dostępna jest również funkcja przypominająca o potrzebie przyjęcia leków.

Drugi zestaw zaprojektowano dla osób aktywnych, które poruszają się samodzielnie. Składa się on z opaski z przyciskiem SOS, systemem GPS, detektorem upadku i funkcją przypominania o zażyciu leków. Urządzenie raz dziennie sprawdza także podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Opaska działa także podobnie jak telefon - pozwala na odbieranie połączeń i kontakt z centrum teleopieki. W skład zestawu wchodzi także tablet o wzmocnionej obudowie wyposażony w przycisk SOS i aplikacje przeznaczone dla seniorów. Jak przekonują twórcy urządzeń, zostały one zaprojektowane tak, aby być przyjazne dla seniorów.

Jak zaznaczył dyrektor biura pomocy i projektów społecznych stołecznego ratusza Tomasz Pactwa, faza teoretyczna projektu nad systemem teleopieki zakończy się do końca roku. W przyszłym roku będzie zaś prowadzony "dialog techniczny, przygotowanie i końcówka dokumentacji technicznej". Właściwy system według zapowiedzi ratusza ma zostać wdrożony w roku 2019.

- System będzie budowany dla 20 tys. osób, ale 7 tys. osób to są te osoby, które są finansowane poprzez system pomocy społecznej. (...) Mamy już budżet dla całości mieszkańców - 26 mln - powiedział Pactwa.

Jak poinformował stołeczny ratusz w Warszawie mieszka blisko pół miliona osób w wieku 60+, co stanowi ponad 25 proc. mieszkańców stolicy.

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dla 40 niesamodzielnych mieszkańców stolicy w wieku 60+ oraz zwiększenie liczby miejsc, w których świadczone byłyby usługi opiekuńcze. W ramach działań prowadzona jest m.in. teleopieka nad osobami starszymi uzupełniona wsparciem wolontariuszy, czy opracowanie indywidualnej ścieżki wsparcia uczestników. Projekt o wartości prawie 1 mln zł - w większości finansowany z funduszy Unii Europejskiej - ma potrwać do maja 2019 roku. Partnerem projektu jest stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR