WOŚP: wielkie zakupy dla oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych
Autor: PAP/Rynek Seniora   05 maja 2015 15:00

1696 urządzeń medycznych dla 121 placówek, głównie zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także oddziałów geriatrii planuje kupić Fundacja WOŚP podczas trwającego właśnie konkursu ofert. Standard opieki nad osobami starszymi musi się poprawiać - mówi Jerzy Owsiak.

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom.

Na liście zakupów znalazły się m.in. łóżka sterowane elektronicznie, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie z odchylanym oparciem, hydrauliczne podnośniki dla leżących pacjentów, fotele kąpielowe, pionizatory do nauki chodzenia, pompy infuzyjne, zestawy do rejestracji EKG metodą Holtera i aparaty do mierzenia ciśnienia.

- Naszymi zakupami odmieniamy polską geriatrię - mówi Owsiak.

42. konkurs ofert Fundacji WOŚP ruszył 4 maja, potrwa do 6 maja. - Kupujemy blisko 1700 urządzeń i to kupujemy bardzo kompleksowo - od sprzętu monitorującego czynności życiowe, przez sprzęt rehabilitacyjny, po szafki dla pacjentów - wyjaśnia rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. Jak podkreśla, wiele placówek nie dysponuje tego typu urządzeniami lub posiada sprzęt bardzo stary i wysłużony.

Dobies wskazał, że zakupy mają umożliwić szybszy powrót do zdrowia seniorów, zapewnić im udogodnienia podczas pobytu w placówkach, ułatwić personelowi medycznemu pracę z osobami w podeszłym wieku.

Owsiak odniósł się na wtorkowej (5 maja) konferencji prasowej do opublikowanego w połowie kwietnia raportu Najwyższej Izby Kontroli, w którym NIK oceniła m.in., że w Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku; brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

- Raport NIK jest brutalnie prawdziwy. Jest szokujący, ale taki jest stan rzeczy - ocenił Owsiak. Jak wskazywał, lekarzy geriatrów w Polsce jest zbyt mało i niestety niewiele osób kształci się na tej specjalności. - Do niedawna odziały geriatryczne były okrutnie źle wyposażone - mówił Owsiak. Jak zaznaczył, ma satysfakcję czytając zalecenia raportu na temat wymagań sprzętowych, bo zakupy WOŚP spełniają je w 100 proc.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodzą ze środków zebranych w ramach 23. finału WOŚP, który odbył się 11 stycznia. 120 tys. wolontariuszy skupionych w prawie 1800 sztabach zbierało pieniądze "dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej dla seniorów".

W ramach dotychczasowych zakupów geriatrycznych w latach poprzednich Fundacja WOŚP nabyła łącznie 3986 urządzeń. W 2013 r. trafiły one do 67 ośrodków, zaś w 2014 r. do 63 placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.