Wrocław: urolodzy wszczepili sztuczny zwieracz cewki moczowej

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 czerwca 2017 11:28


Wrocław: urolodzy wszczepili sztuczny zwieracz cewki moczowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urolodzy z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi na Dolnym Śląsku przeprowadzili operację wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. Zabieg likwiduje problem nietrzymania moczu i jest refundowany przez NFZ.

Jak poinformowała PAP w czwartek (29 czerwca) rzecznik szpitala Marzena Kasperska, specjaliści wykonali przed kilkoma dniami dwie operacje wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej.

- Pacjentami byli dwaj mężczyźni w wieku ok. 60 lat, którzy cierpieli z powodu niemal całkowitego nietrzymania moczu. Wcześniej obaj byli leczeni z powodu raka prostaty - dodała rzecznik.

Kierownik klinicznego oddziału urologicznego prof. Tomasz Szydełko wyjaśnił, że sztuczny hydrauliczny zwieracz cewki moczowej składa się z trzech głównych elementów: mankietu, czyli obręczy zakładanej na cewkę moczową, zbiorniczka z płynem oraz pompki.

- Jest jeszcze specjalny przycisk, który pacjent, gdy czuje potrzebę, może uruchomić w dowolnym momencie. Całe urządzenie jest wszczepiane pod skórę, afekt kosmetyczny jest doskonały. Chory odzyskuje kontrolę nad swoją fizjologią i może powrócić do normalnego życia - powiedział prof. Szydełko.

Urolog podkreślił, że problem ciężkiego upośledzenia nietrzymania moczu dotyczy nie tylko pacjentów po operacjach raka prostaty, ale też tych operowanych z powodu rozrostu stercza; na tę dolegliwość cierpią też osoby z ciężkim urazem miednicy mniejszej i uszkodzoną cewką moczową oraz pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, które doprowadzają do zaburzenia funkcjonowania dolnych dróg moczowych.

Jak podano, rocznie w Polsce wszczepia się ok. 80 takich urządzeń, ale w tym samym okresie przybywa ok. 300 pacjentów, którzy mają problem z całkowitym nietrzymaniem moczu.

Sztuczny zwieracz cewki moczowej kosztuje 20 tys. zł, ale zabieg jest refundowany przez NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR