Zaoferujemy więcej rozwiązań seniorom z niedosłuchem
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   16 października 2014 10:00

Z każdym rokiem rosną umiejętności i możliwości otorynolaryngochirurgów w zakresie usprawniania słuchu. Mamy coraz więcej rozwiązań do zaoferowania - zwłaszcza seniorom. Dzięki implantologii będą mieli szansę na taką komunikację, która pozwoli im wyrwać się z izolacji - mówi prof. Henryk Skarżyński, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Rynek Seniora: - Jak duża grupa seniorów będzie mogła skorzystać z możliwości, jakie daje im współczesna otorynolaryngochirurgia?

Henryk Skarżyński: - Osób w wieku senioralnym z problemami słuchu jest bardzo dużo. Dość powiedzieć, że trudności komunikacyjne związane z pogorszeniem słuchu deklaruje od 8,1 do 14,6 proc. osób powyżej 60 roku życia i od 27,7 do 40,3 proc. osób powyżej 70 roku życia.

Oczywiście metody implantowania nie są przeznaczone dla wszystkich. W tej wielomilionowej grupie są osoby, które mogą korzystać z rożnych tradycyjnych rozwiązań i od tego zawsze zaczynamy.

Proces dochodzenia do przekonania, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest implant, ma charakter wieloetapowy i angażuje obie strony, zarówno zespół lekarzy, jak i pacjenta.

Ta grupa będzie coraz większa,  w związku ze starzeniem się społeczeństwa i coraz szybciej postępującą utratą słuchu, zwłaszcza u mężczyzn.

- Czym różni się pacjent w wieku 60+ od pozostałych?

- Może się wydawać, że z osobą dorosłą jest łatwiej współpracować niż z kilku czy kilkunastomiesięcznym dzieckiem z wadą słuchu. Wiadomo, że osoba dorosła jest przygotowana, ma pewne doświadczenie życiowe, ma swoje wymagania i potrafi je określić.

Ale czasami jest też tak, że nie jest w stanie jednoznacznie powiedzieć, kiedy się czuje lepiej. To rodzi pewne problemy. Stąd konieczność wieloetapowej diagnostyki, która ma pokazać pacjentowi, co jest dla niego najlepsze.

Tylko wówczas chory staje się dla nas właściwym partnerem. I właśnie ta konieczność przygotowania seniora do wykorzystania tego, co daje współczesna technologia, jest naszym największym wyzwaniem.

- Na początku wrześnie br. zakładał pan nowy implant ucha środkowego typu MET 66-letniemu pacjentowi z niedosłuchem. To jedno z wielu urządzeń dedykowanych osobom w wieku senioralnym?

- Dzisiejsze implanty to cała rodzina urządzeń. Wspomniany implant typu MET umożliwia silne wzmocnienie sygnału akustycznego i zapewnia wysoką jakość dźwięku.

Oprócz tego mamy implanty ślimakowe dla tych osób, które mają słuch zachowany na tyle dobrze, że można go jedynie wzmocnić aparatem, z podłączonym implantem usytuowanym w części niesłyszącej ucha.

To było wielkim wyzwaniem medycznym 12 lat temu, kiedy przeprowadziliśmy pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej z częściową głuchotą. Pokazała ona, że można stosować elektryczne dopełnienie do normalnego słuchu.

Pewnie już niedługo będzie kilka urządzeń, które będą dawały taki sam efekt, a pacjent sam będzie decydował, co jest dla niego wygodniejsze.

Są też takie sytuacje, kiedy mamy uszkodzony element ucha środkowego, gdzie wszczepiamy urządzenie, które stymuluje całą kość. Taką operację pokazywaliśmy w grudniu 2012 roku. Dzisiaj mamy coraz większą grupę osób, u których doszło do całkowitego zniszczenia, bądź niewykształcenia ucha środkowego, które są przygotowywane do korzystania z tego urządzenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.