Australijska grupa badawcza opracowała prosty w użyciu test, który na podstawie kropli krwi przewiduje chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.
Mitem jest przekonanie, że w wieku starszym nie trzeba leczyć nadciśnienia tętniczego ani hipercholesterolemii - twierdzą eksperci. To błędne przekonanie wyrosło z tego, że obydwa schorzenia występują u większości seniorów.
W jakich przypadkach najlepiej wezwać karetkę? Jak to zrobić? Jak rozmawiać z dyspozytorem? Radzi Rzecznik Praw Pacjenta. Szczegółowe informacje można znaleźć też w publikacji RPP pt. Nawigator pacjenta.
Posiłki w szpitalach będą przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka na co najmniej 7 dni. Jadłospis ma zawierać informacje m.in. o składzie produktów, kaloryczności i wartości odżywczych, obecności alergenów - przewiduje projekt rozporządzenia MZ w sprawie programu pilotażowego "Dobry posiłek w szpitalu".
Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Odkrycie może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.
15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Coraz częściej mężczyźni mówią otwarcie w gabinecie o swoich dolegliwościach, jednak statystki zachorowalności pokazują, że mamy nadal bardzo wiele do zrobienia – podkreślił dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w...
W Klinice Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego utworzono Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego – OINK. Pozwoli na nowoczesne i odpowiadające współczesnym standardom leczenie pacjentów z wielochorobowością, ze schorzeniami internistycznymi, w tym przede wszystkim...
Przeciętna oczekiwana długość życia w Polsce w porównaniu do Europy Zachodniej jest wciąż krótsza o ponad 5 lat, czyli podobnie jak w latach 90. XX w. - alarmują eksperci. Główną przyczyną tej różnicy jest większa w naszym kraju liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia.
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z amerykańskimi partnerami rozpoczął pionierski program zmodyfikowanego wytwarzania przetok tętniczo-żylnych do celów hemodializ w ramach stymulacji ich wczesnego dojrzewania.
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można stworzyć system, który pozwoli ją skutecznie leczyć - mówił w środę konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban podczas konferencji inauguracyjnej dot. projektu "Narodowy Program Zwalczania Sepsy".