107-letnia pacjentka po operacji na badaniach kontrolnych. Serce jak dzwon

ZDROWIE

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   13 listopada 2014 16:54


107-letnia pacjentka po operacji na badaniach kontrolnych. Serce jak dzwon Na zdj. prof. Marian Zembala Fot. Piotr Waniorek

107-letnia pani Marii 4 lata temu przeszła pomyślnie operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jej przykład pokazuje ogromną rolę właściwej opieki lekarzy i rodziny nad seniorami - mówili uczestnicy czwartkowej (13 listopada) konferencji w tym szpitalu.

Okazją do spotkania była wizyta wiekowej pacjentki na badaniach kontrolnych.

- Są bez zarzutu, do pozazdroszczenia przez 20-latków. Serce jak dzwon - poinformowała lekarz prowadząca dr Anetta Kowalczuk-Wieteska.

W październiku 2010 r. pani Maria przeszła w ŚCCS małoinwazyjny zabieg kardiochirurgiczny w związku z silnymi bólami zamostkowymi. Pacjentka cieszy się dobrym zdrowiem.

- Różnica między seniorem a seniorem może być bardzo duża, nie liczy się tylko wiek metrykalny, ale biologiczny. Polska jest postrzegana jako kraj, gdzie seniorzy nie są taką silną grupą jak w Szwajcarii, Niemczech, czy Holandii. Chcielibyśmy, żeby nasi seniorzy tak wyglądali jak pani Maria, która jest nieprawdopodobnym wręcz przykładem - zapewne najstarszą osobą po zabiegu kardiochirurgicznym w Europie - powiedział dyrektor ŚSCS i kardiochirurg, który współoperował panią Marię, prof. Marian Zembala.

Coraz starszy pacjent na stole operacyjnym
Kardiolog prof. Lech Poloński podkreślił, że liczba starszych chorych z ostrym zespołem wieńcowym (OZW) i niewydolnością serca stale rośnie.

- Co czwarty chory w ostatnich 10 latach z OZW ma powyżej 75 lat. Jeszcze 20 lat temu 80-letni chory z zawałem serca był rzadkością, w tej chwili na oddziale mamy trzech 90-letnich chorych. Starzenie się populacji przekłada się na zachorowania - choroby układu sercowo-naczyniowego są bardzo ściśle związane z wiekiem. To jest choroba ludzi w podeszłym wieku - mówił.

Problemem jest też cukrzyca. Według wyników badań, przytaczanych przez diabetologa i internistę prof. Krzysztofa Strojka, co piąta osoba powyżej 65. roku życia ma cukrzycę, kolejna co piąta - stan przedcukrzycowy. Zbyt późna diagnostyka czy nieprawidłowości w przebiegu leczenia mogą oznaczać dla chorego bardzo poważne powikłania, z niepełnosprawnością włącznie.

Ważne szkolenia geriatryczne
Geriatra dr Jarosław Derejczyk podkreślił, że ta dziedzina medycyny wymaga dodatkowych skal, testów i analiz oraz trzech "W" - wiedzy, wrażliwości, wyobraźni. Przeprowadził też proste badanie - poprosił panią Marię, by uścisnęła jego rękę.

- Po tym uścisku wiem, że ma pani mięśnie 70-letniej osoby. Opierając się wynikach badań, ocenie nastroju, pamięci, szybkości chodu, równowagi stwierdzamy, czy pacjent ma rezerwy, które pozwolą zrobić taki zabieg, jaki pani przeszła - tłumaczył.

Podkreślił ogromne znaczenie szkolenia personelu medycznego w kierunku opieki nad chorymi w starszym wieku.

- 10 lat temu prof. Zembala zadzwonił do mnie mówiąc, że lekarz z jego szpitala musi zrobić specjalizację z geriatrii - to właściwy kierunek. Osoba nieprzygotowana do pracy z osobami starszymi na izbie przyjęć będzie badała je za długo, zleci niewłaściwe badania. Takie szkolenie powinno trwać 6 tygodni po 7 godzin dziennie - dodał dr Derejczyk..

O roli wsparcia rodziny mówiła szpitalna psycholog dr Izabella Jaworska.

- Jeśli go nie izolują, zachęcają do aktywności, jakość jego życia nie musi być niższa, mimo choroby - zaznaczyła.

Recepta na długowieczność
Jako sposób na długowieczność traktuje takie wsparcie również pani Maria.

- Recepty na długie życie nie ma. Trzeba mieć dobre dzieci, żeby nie było zmartwień z dziećmi. Jeśli dzieci pomagają - rodzina jest w komplecie, jest dobrze. Nie chodzi o pomoc materialną, tylko o psychiczną, o życzliwość, o szczerość. Dzieci bardzo dbają o mnie - mówiła.

Nigdy nie paliła papierosów, stroniła od alkoholu, całe życie bardzo lubiła mleko.

- Odżywiam się tak, jak moja mama mówiła - wstawaj od stołu tak, żebyś czuła jeszcze niedosyt - opowiadała.

Jej pasją są robótki ręczne - pięknie szydełkuje, lubi też książki - właśnie czyta biografię prof. Zbigniewa Religi. Okularów - jak mówi - już nie potrzebuje, bo 30 lat temu przeszła operację usunięcia zaćmy. Spacerów nie lubi, bo szkoda jej czasu, który przeznacza na inne pasje, w tym gotowanie dla rodziny - jest mistrzynią jarzynowej.

- Trochę się zaniedbałam w chodzeniu, gdyby nie to, czułabym się na 60-70 lat - wyznała. Personel Śląskiego Centrum Chorób Serca pamięta, jak podczas leczenia wspierała inne pacjentki.

- Bo nie można się nad sobą użalać - przekonuje pani Maria.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.