120 katowiczan znajdzie się pod opieką Szpitala Domowego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 czerwca 2018 12:05


120 katowiczan znajdzie się pod opieką Szpitala Domowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

120 mieszkańców Katowic powyżej 65. roku życia zostanie objętych opieką Szpitala Domowego. To bezpłatny program profilaktyczny, realizowany przez Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach.

Jak informuje Urząd Miejski w Katowicach, to forma opieki nad osobami starszymi potrzebującymi wsparcia w ich własnych domach. Celem projektu jest utrwalenie samodzielności seniorów, aby jak najdłużej mogli przebywać w swoim środowisku domowym.

Zakłada on stałą komunikację między pacjentem przebywającym we własnym domu, a podstawowym zespołem medycznym - lekarzem i pielęgniarką POZ - oraz zespołem medycznym specjalistycznym, tj. pielęgniarką geriatryczną, lekarzem specjalistą geriatrii lub w trakcie specjalizacji i teleopiekunami medycznymi. Będzie działać w oparciu o struktury Szpitala Geriatrycznego i współpracujących z nim placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W kontakcie z pacjentem będą korzystać przede wszystkim z telefonu - komunikacja telefoniczna będzie dostępna w trybie "24 godziny na dobę" przez 7 dni w tygodniu.

W planie są też wizyty pacjenta w placówce POZ - według potrzeb - oraz w formie wizyt zespołu medycznego w domu pacjenta - również według potrzeb; średnio będą to 2 wizyty w okresie trwania projektu. Każdy pacjent będzie miał określony przez lekarza POZ indywidualny plan opieki oraz zaleceń medycznych. Projekt obejmuje też rehabilitację geriatryczną - 3 serie po 10 zabiegów oraz działania edukacyjne przygotowujące rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki.

Osoby mające uprawnienia do udzielania porad medycznych drogą telefoniczną w ramach Szpitala Domowego to wyłącznie lekarz, pielęgniarka i opiekun medyczny - w zakresie posiadanych kompetencji i uprawnień zawodowych. Opiekę w formie wizyty w placówce POZ lub wizyty w domu pacjenta mogą natomiast świadczyć: lekarz, pielęgniarka, psycholog oraz fizjoterapeuta.

Projekt będzie realizowany dzięki wsparciu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR