12 prostych kroków, które pozwolą o połowę zmniejszyć ryzyko raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 maja 2016 09:01


12 prostych kroków, które pozwolą o połowę zmniejszyć ryzyko raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak o 50 proc. zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy? Eksperci w czwartek (19 maja) na konferencji prasowej w Warszawie przedstawili 12 prostych kroków, które prowadzą do tego celu.

Konferencję zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. W tym roku jego obchody rozpoczynają się Białą Sobotą, która zostanie zorganizowana w 21 maja w godzinach 9.00 - 14.00 w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie. Podczas tego wydarzenia osoby odwiedzające Centrum Profilaktyki Nowotworów będą mogły poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym (m.in. cytologii, mammografii, badaniu znamion na skórze) oraz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zapobiegania nowotworom.

- Chciałabym zachęcić wszystkie kobiety - ponieważ sama jestem kobietą i wiem, jak ważne jest robienie badań profilaktycznych - by w sobotę nie bały się przyjść i (...) zrobiły takie badania - przekonywała obecna na spotkaniu wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Podkreśliła, że takie badania nie bolą, a pozwalają wcześnie wykryć nowotwór, na etapie, na którym nie jest jeszcze za późno.

Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu prof. Jan Walewski przypomniał, że głównym celem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest promowanie tzw. Kodeksu Walki z Rakiem. - Jego najnowsza, czwarta wersja zawiera wskazówki na temat 12 prostych czynności, które każdy człowiek może podjąć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową - powiedział onkolog.

- Szacuje się, że można zapobiec około połowie zgonów z powodów nowotworowych, gdyby każdy z nas zastosował się do tych zaleceń - dodała dr Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii. Przypomniała, że kodeks został przyjęty przez Unię Europejską w 2003 r. Jego najnowszą wersję można znaleźć na stronie internetowej: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/.

Unikaj palenia, utrzymuj prawidłową wagę...
Najważniejsze z zaleceń dotyczy palenia tytoniu i brzmi: "Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci". Palenie jest uważane za czynnik ryzyka bardzo wielu nowotworów złośliwych, w tym najczęstszego z nich i wciąż bardzo groźnego - tj. raka płuca. Około 90 proc. pacjentów cierpiących na ten nowotwór to osoby palące obecnie lub w przeszłości.

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, zwrócił uwagę, że rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym, na którego chorują polscy mężczyźni (przed rakiem gruczołu krokowego i rakiem jelita grubego) i trzecim co do częstości występowania wśród kobiet (po raku piersi i jelita grubego). Jednak wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów zajmuje pierwsze miejsce u obu płci. Według onkologa liczba zachorowań i zgonów na raka płuca spada wśród panów, wśród kobiet obserwuje się jednak odwrotny trend, co wiąże się z tym, że coraz więcej młodych pań sięga po papierosy.

Drugi punkt kodeksu zwraca uwagę na konieczność tworzenia w domu i pracy warunków wolnych od dymu tytoniowego, co ma ograniczyć - również bardzo szkodliwe dla zdrowia - bierne palenie.

W punkcie trzecim autorzy zaleceń wymieniają utrzymywanie prawidłowej masy ciała. - W profilaktyce nowotworów bardzo ważna jest walka z otyłością - zaznaczył prof. Krzakowski.

Dr Didkowska zwróciła uwagę, że w punkcie czwartym nowej wersji kodeksu, która mówi o tym, by być aktywnym fizycznie, wprowadzono aktualizację. Zgodnie z nią należy w jak największym stopniu ograniczać czas spędzany na siedząco.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR