17 lat w kolejce do endoprotezy. Z czego to wynika?

ZDROWIE

Autor: JJ/Rynek Seniora   18 maja 2016 11:21


www.rynekzdrowia.pl
17 lat w kolejce do endoprotezy. Z czego to wynika? Powodem długiego oczekiwania na zabieg wszczepienia endoprotezy w niektórych ośrodkach jest dużo. Fot. Shutterstock

W Klinice Ortopedii i Traumatologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach na wymianę stawu biodrowego trzeba czekać 17 lat - wynika z raportu Barometr Fundacji Watch Health Care. Szpital przedstawia, jak to wygląda z jego strony.

Fundacja Watch Health Care regularnie publikuje dane dotyczące czasu oczekiwania na leczenie.

Tym razem w 48 największych ośrodkach ortopedycznych w Polsce poproszono o informacje ile będzie czekać pacjent - ze skierowaniem na planową operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego - wieku 66 lat, który osiem lat temu doznał złamania szyjki kości udowej, od pięciu lat odczuwa bóle, a od pół roku chodzi o kulach.

Katowicka klinka zaproponowała zabieg za 204 miesiące, czyli 17 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

- Powodem długiego oczekiwania na zabieg wszczepienia endoprotezy w naszym ośrodku jest kilka. Po pierwsze mamy bardzo dobrą opinię i pacjenci, którzy przeszli u nas zabieg, polecają nas wszystkim swoim znajomym - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Damian Kusz, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

- Drugim powodem, bardzo istotnym, jest ograniczony kontrakt z NFZ. Nie możemy operować tyle, ile byśmy chcieli - obłożenie naszych łózek nie jest pełne. Do tego w kontrakcie rocznym są także zawarte tzw. urazy, których liczba wzrasta i zabiera nam punkty, które chcielibyśmy przeznaczyć na realizację zabiegów planowych, i skracać do kolejki do endoprotez - dodaje.

Jak tłumaczy prof. Kusz, szpital ma bardzo dobrą renomę i zapewnia kompleksową opiekę, także m.in. w zakresie kardiologii, interny. Kierowane są tu coraz cięższe przypadki do wszczepiania sztucznych stawów. Te zabiegi są, niestety, także coraz droższe, bo im większe zmiany zwyrodnieniowe, to implanty więcej kosztują.

- W zasadzie nie mamy pacjentów, którzy po trzech dniach od zabiegu mogliby wyjść do domu. Są to osoby w bardzo podeszłym wieku, które wymagają szczególnej opieki pooperacyjnej, łącznie z intensywną terapią, albo są to osoby bardzo młode, które oczekują wszczepienia endoprotez najlepszych, które zapewnią im maksymalną mobilność i komfort życia - mówi prof. Kusz.

Zwraca także uwagę, na konieczność weryfikowania przez NFZ kolejek. Oczekujących na zabieg planowego wszczepienia endoprotezy w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GCM jest około 4,5 tys. osób. Wiele z nich, oczekując zbyt długo, być może zrobiło już zabieg w innym ośrodku.

Rocznie w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GCM wykonywanych jest ok. 320-350 zabiegów wszczepienia endoprotezy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.