
W trasę z Zakopanego oraz Berlina wyruszą dwie drużyny składające się z 47 wolontariuszy Fundacji Medicover z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Szwecji. W czasie tygodniowych zmagań cykliści odwiedzą aż 8 miast, w których pojawią się tzw. Niebieskie Miasteczka. Będzie w nich można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku cukrzycy, ale nie tylko.
Hasło tegorocznego rajdu to: „Wykołuj cukrzycę zdrowym stylem życia”.
W Niebieskich Miasteczkach będzie można zmierzyć ciśnienie krwi, określić poziom cukru, skorzystać z porad dietetyka, przeprowadzając analizę składu ciała, czy przy wskazaniach lekarza sprawdzić poziom cholesterolu. Spotkania z mieszkańcami będą także okazją do rozmowy nt. roli zdrowego trybu życia w profilaktyce cukrzycy typu 2, dotykającej aż 90 proc. wszystkich chorych na cukrzycę.
Wolontariusze Fundacji Medicover oraz specjaliści będą czekać na mieszkańców w godzinach
od 10 do 15 w następujących miastach:
• 23 czerwca, Zakopane - Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego (start rajdu)
• 24 czerwca, Kraków - Plac Wolnica
• 25 czerwca, Kielce - Plac Artystów
• 27 czerwca, Łódź - Pasaż Schillera
• 28 czerwca, Szczecin - Aleja Kwiatowa/Zegar Słoneczny
• 29 czerwca, Kołobrzeg - Skwer Pionierów
• 30 czerwca, Słupsk - Park Kultury
• 1 lipca, Gdynia - Skwer Kościuszki (meta rajdu)
- Podczas ostatniego rajdu udało się nam przebadać aż 2800 osób - podkreśla prezes Fundacji Medicover Marcin Radziwiłł. - W tym roku chcielibyśmy zwiększyć liczbę przebadanych mieszkańców, docierając do 3000 osób - dodaje.
Poza wolontariuszami do rajdu dołączają także znani sportowcy. W tym roku całą trasę rajdu wraz z uczestnikami pokonają Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław - trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym.
Rajd będzie również gościł Ryszarda Sawę, pierwszego niewidomego polskiego maratończyka, który dzieląc tandem ze swoim przewodnikiem, Kamilem Kuczyńskim, trzykrotnym olimpijczykiem, kolarzem torowym, dołączy do uczestników na odcinku Koluszki-Włocławek.
W Polsce z cukrzycą zmagają się blisko 3 mln osób, w tym aż 1/3 pacjentów nie wie o swojej chorobie . Jak podkreślają eksperci, wyzwaniem pozostaje także niska świadomość Polaków nt. profilaktyki cukrzycy, wskutek której na przestrzeni kolejnych lat liczba nowych zachorowań może znacząco wzrosnąć.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych