24 marca - Światowy Dzień Gruźlicy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 marca 2015 08:30


24 marca - Światowy Dzień Gruźlicy

Gruźlica płuc – zwana niegdyś "suchotami” lub "chorobą piersiową” przez wieki zabijała miliony ludzi na całym świecie. Dziś, dzięki powszechnie stosownym szczepieniom ochronnym oraz postępowi w medycynie, a przede wszystkim dostępnej diagnostyce, jest wyleczalna.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć , dlatego szczepienia są dla wszystkich ! Ważne, że pacjent ma ogromną szansę powrotu do zdrowia, ale pod warunkiem, że choroba zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i zostanie podjęte leczenie – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Po II wojnie światowej gruźlica była w Polsce jedną z dominujących przyczyn umieralności. Od lat 50. XX wieku po wprowadzeniu obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych wykonywanych powszechnie, zapadalność na tę chorobę spadła w naszym kraju ponad dziesięciokrotnie.

Obecnie na gruźlicę cierpi niewielki odsetek dzieci i młodzieży, jednak najwięcej zachorowań stwierdza się u osób starszych, zwłaszcza po 60. roku życia. Według statystyk na gruźlicę częściej zapadają mężczyźni niż kobiety.

- Gruźlicę wywołuje bakteria - prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory tzw. „prątkujący”, czyli wydalający prątki wraz z kropelkami śluzu podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, głośnego śmiechu, a nawet mówienia. Jeden nieleczony chory może w ten sposób zakazić wiele osób – podkreśla Bożena Janicka.

W świecie uznano, że gruźlica jest chorobą społeczną, a na jej rozwój w dużej mierze mają wpływ warunki bytowe. Dlatego powszechnie kojarzy się z bezrobociem i ubóstwem, których następstwami są: niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe, sanitarne i przewlekły stres (bakterie łatwiej atakują osłabiony organizm).

Lekarze podkreślają, że do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą, także inne schorzenia, np.: cukrzyca, zakażenie HIV, nowotwory, choroby krwi, schyłkowa niewydolność nerek.

Osoby zaatakowane gruźlicą chudną, mają bladą cerę i podwyższoną temperaturę ciała. Do częstych objawów należą także: nocne poty, stały kaszel (utrzymujący się ponad 3 tygodnie - początkowo suchy, później wilgotny z odkrztuszaniem), utrata apetytu, szybkie męczenie, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, duszności (pojawiające się w zaawansowanych postaciach choroby).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.