
Naukowcy z University College London (Wlk. Brytania) u 8 tys. ochotników w wieku co najmniej 52 lat zmierzyli natężenie wybranych cech osobowości. Uzyskane rezultaty odnieśli do sytuacji życiowej badanych - ich stanu zdrowia, wskaźników dobrobytu, relacji społecznych.
Badano takie cechy jak: poczucie kontroli, optymizm, stabilność emocjonalna, sumienność i samozaparcie.
Naukowcy ustalili, że im więcej powyższych cech posiadali uczestnicy, tym lepiej radzili sobie w życiu - pisze PAP Nauka w Polsce.
- Żaden atrybut nie był ważniejszy niż inne. Efekt zależał raczej od kumulacji tych cech - zaznacza jeden z badaczy, prof. Andrew Steptoe.
Badanie pokazało, że osoby dysponujące wyróżnionymi cechami posiadały bardziej stabilną sytuację finansową, były bardziej zaangażowane w życie społeczne i lepiej oceniały swoją kondycję fizyczną i psychiczną.
Co ciekawe, dzięki obiektywnym pomiarom stwierdzono, że posiadały one niższe stężenie cholesterolu i białka C-reaktywnego (wskaźnika stanu zapalnego) w organizmie oraz mniej tłuszczu nagromadzonego w okolicy brzucha. Ta grupa miała też mniej objawów depresyjnych.
- Nasze badanie sugeruje, że wzmacnianie i podtrzymywanie tych cech w dorosłym życiu może sprzyjać zachowaniu dobrego zdrowia i samopoczucia w późniejszym wieku - podsumowuje prof. Steptoe.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych