70, 80-latkowie również doświadczają seksu

ZDROWIE

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Seniora   30 maja 2016 16:08


70, 80-latkowie również doświadczają seksu

Starsze osoby tak samo doświadczają samotności, jak osoby młode, pragną bliskości, przeżywają miłość - mówią w rozmowie z Expressem Ilustrowanym prof. Piotr Gałecki, psychiatra, seksuolog oraz dr Małgorzata Kowalczyk, psycholog, psychoterapeuta.

Zapominamy często, że jest to grupa osób mających największe doświadczenie seksualne. A czas senioralny może być nadal okresem aktywności w tej sferze życia.

Jak podkreślają specjaliści, osoby postrzegane jako osoby aktywniejsze seksualnie w młodości są tak samo aktywne w wieku starszym. 80, 90-latkowie również doświadczają seksu. Mężczyźni chętniej uprawiają go niż kobiety. Niechętnie zastępują seks waginalny oralnym lub masturbacją.

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że 93 proc. 80-latków myśli o seksie i za nim tęskni. W grupie wiekowej od 70 do 79 lat ponad 60 proc. kobiet i 75 procent mężczyzn deklaruje aktywność seksualną - podają eksperci.

Mężczyznom najtrudniej przychodzi pogodzić się z utrata sprawności seksualnej pomiędzy 40 a 60 r.ż. Od 40 r.ż. znacząco spada u mężczyzn poziom testosteronu, który jest związany ze sferą seksualną życia. Wtedy najboleśniej odczuwają, że jeszcze 10-15 lat temu w tej sferze życia było lepiej.

W wieku 65+ jest inaczej, bo mężczyzna raczej docenia to, czym jeszcze może się cieszyć, chce to na jak najdłużej zatrzymać niż zastanawia się nad tym czego już nie ma.

Na znaczeniu zyskuje dotyk zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiety na bodźce słuchowe, czułe słowa są wrażliwe od wczesnej młodości, ale z upływem lat oczekują ich coraz bardziej - twierdzą specjaliści.

Więcej: www.expressilustrowany.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.