90 mln zł na zwiększenie liczby pielęgniarek

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 czerwca 2018 14:47


90 mln zł na zwiększenie liczby pielęgniarek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

800-złotowe stypendia dla najlepszych studentek i studentów pielęgniarstwa, a także stypendia w wysokości 1000 zł dla absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa, którzy podjęli pracę w zawodzie. Są pieniądze na takie zachęty dla uczelni kształcących w tych zawodach medycznych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na swojej stronie internetowej, że w konkursie organizowanym w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój do wzięcia jest łącznie 90 mln zł. "Konkurs jest skierowany do uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty, które wdrożą programy rozwojowe dla uczelni ukierunkowane na zwiększenie liczby absolwentów oraz zakładają program wsparcia absolwenta" - czytamy w komunikacie MZ.

Chodzi o stworzenie programów zawierających różnego rodzaju zachęty do studiowania, a dla osób, które zdobyły dyplom, do podejmowania pracy w zawodzie. Ministerstwo informuje, że środki uzyskane w konkursie mogą być przeznaczone przez uczelnie na stypendia dla najlepszych studentów (w wysokości 800 zł miesięcznie), płatne praktyki zawodowe, zwrot kasztów dojazdu na te praktyki, a także organizację dodatkowych zajęć dla studentów.

Uczelnie wyłonione w konkursie będą mogły wykorzystać pieniądze na wsparcie dla swoich absolwentów, którzy podejmą pracę w zawodzie. Przewiduje się możliwość otrzymania dwuletniego stypendium w wysokości do 1 000 zł brutto miesięcznie, pod warunkiem podjęcia pracy na etat w podmiocie leczniczym i udział w kursach. Resort zdrowia informuje, że uczelnie, które planują złożyć wniosek o dofinansowanie, mogą skorzystać ze wsparcia merytorycznego w ramach inicjatywny STEP - Sprawdź Twój Ewentualny Projekt.

Wnioski konkursowe można składać od 2 do 31 lipca tego roku.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie zapowiadał działania mające na celu poprawę sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych. W kwietniu resort zdrowia przedstawił projekt regulujący normy zatrudniania pielęgniarek i położnych. Wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych określono w nim jako 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym) wraz z wymaganymi kwalifikacjami zawodowymi. Również w kwietniu MZ przekazało do konsultacji publicznych projekt, który m.in. ma umożliwić kształcenie większej liczby osób na studiach pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. MZ przewiduje, że kształceniem na tych kierunkach w formie niestacjonarnej zainteresowane będą m.in. osoby wykonujące inne zawody medyczne, np. ratownicy lub opiekunowie medyczni.

W 2015 r. wskaźnik pielęgniarek zatrudnionych na tysiąc mieszkańców w Polsce wynosił 5,2, podczas gdy średni w krajach OECD to 9,0.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR