97-letnia doktor opowiada o niemieckich eksperymentach medycznychPAP/Rynek Seniora - 10 maja 2018 10:13


Wanda Półtawska, 97-letnia doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, ofiara eksperymentów niemieckich nazistowskich została zaproszona do udziału w międzynarodowej konferencji nt. medycznych, psychologicznych i społecznych następstw prześladowań w niemieckich obozach koncentracyjnych "Medycyna za drutem kolczastym".

Z racji wieku i stanu zdrowia Wandy Półtawskiej, jej wypowiedź wcześniej nagrano i odtworzono na ekranie. Prelegentka pojawiła się też osobiście na konferencji, którą zorganizowano w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wspominała Półtawska, za działalność w ZHP Niemcy zesłali ją i jej koleżanki do obozu Ravensbrück. Tam poddawano je eksperymentom medycznym. Operowano młodym i zdrowym dziewczętom nogi. To były eksperymenty, podczas których Niemcy próbowali metod operacji ran frontowych, przeszczepiali fragmenty ud i podudzi.

- Był tam jeden lekarz niemiecki, którego ruszyło sumienie. Zauważyli to jego przełożeni i wysłali go na front wschodni. Zastanawiam się, jak to możliwe, że przez całe wieki lekarze to była elita społeczeństwa, a w czasie wojny stali się bestiami. Ja schodzę z tego świata, mam końcówkę życia, interesuje mnie zachowanie etosu przez lekarzy - mówiła Wanda Półtawska.

Więcej: www.krakow.wyborcza.pl