Aby skrócić czas oczekiwania na operację zaćmy, trzeba rzetelnie zweryfikować kolejki
Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia   27 grudnia 2016 11:50

Zaawansowana zaćma wiąże się z występowaniem bardzo twardej, zmętniałej soczewki. To ogromne wyzwanie dla samego chorego, jak i chirurga okulisty.

- Kolejnym, coraz większym - ze względu na starzejące się społeczeństwo - wyzwaniem w okulistyce staje się zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Jaka jest sytuacja osób z tą chorobą w naszym kraju?
- To kolejna choroba ściśle związana z wiekiem pacjentów. Na szczęście w listopadzie ubiegłego roku wprowadzony został program lekowy dla pacjentów cierpiących na AMD. To ważne, ponieważ skala tego problemu zdrowotnego jest w Polsce duża. Na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje u nas ok. 1,5 mln osób.

Wyróżniamy dwie postacie tej choroby - początkową (tzw. suche AMD) oraz wysiękową, czyli zaawansowaną. Pacjenci cierpiący na tę drugą postać AMD wymagają terapii z zastosowaniem preparatów anty-VEGF, które hamują proces chorobowy, umożliwiając zatrzymanie choroby na danym poziomie ostrości wzroku. Tym samym pacjent jest zabezpieczony przed grożącą mu wcześniej ślepotą.

Wśród 1,5 mln osób z AMD, około 150-180 tysięcy cierpi na wysiękową, zaawansowaną postać tej choroby. W ramach programu lekowego leczonych jest 11 tys. pacjentów, stąd zapotrzebowanie na skuteczną terapię wciąż jest ogromne. To jest wynik zaległości jeszcze z lat poprzednich, kiedy nie było żadnego programu dla tej grupy chorych, a także brakowało środków finansowych na refundację leków dedykowanych osobom z zaawansowaną postacią AMD. Dobrze więc, że coś w tym zakresie zaczęło się zmieniać.

- Obecny program lekowy dotyczący AMD powinien być poszerzony?
- To marzenie nie tylko okulistów, ale przede wszystkim naszych pacjentów. Na razie nie mamy jednak informacji, aby ten program został rozszerzony. Obecnie część pacjentów jest w programie, inni leczą się prywatnie.

Pamiętajmy także o tym, że spora grupa chorych nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na AMD. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to bardzo niebezpieczna choroba dotycząca siatkówki oka będącej błoną neurosensoryczną, a więc swoistą „kliszą fotograficzną” odbierającą bodźce świetlne. Jeżeli ta błona - jak w przypadku AMD - jest uszkodzona, nie odbieramy tych bodźców. Widzenie centralne jest wówczas bardzo upośledzone, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia centralnej siatkówki AMD prowadzi do ślepoty.

Efekt jest taki, że chorzy nie są w stanie wykonywać wielu wręcz podstawowych życiowych czynności, mają duże trudności z samodzielnym poruszaniem się i wymagają pomocy innych osób.

Kiedyś na AMD cierpiały przede wszystkim osoby po 60. rok życia. Nadal ryzyko rośnie wraz z wiekiem, ale, niestety, obserwujemy w ostatnim czasie, że objawy tej choroby występują nawet u osób w wieku 45 lat, a więc w pełni aktywności zawodowej, społecznej, rodzinnej.

- Jakie są przyczyny obniżania się granicy wieku osób, u których występuje AMD?
- Powody są bardzo różne. Występowanie AMD w jednym oku zwiększa ryzyko rozwoju choroby w drugim oku o 40% w ciągu 5 lat. Należy także pamiętać, że ryzyko rozwoju AMD zwiększa także pokrewieństwo pierwszego stopnia z osobą dotkniętą AMD.

Badania wskazują, że ryzyko zapadalności na zwyrodnienie plamki zwiększa się 6-krotnie u osób palących papierosy. Wpływ na rozwój tej choroby może mieć także tryb życia na przykład przewlekły stres i dieta bogata w tłuszcze. Nie należy też używać okularów przeciwsłonecznych, które nie mają filtra UV ponieważ zwiększają ryzyko uszkodzenia siatkówki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR