Aby skrócić czas oczekiwania na operację zaćmy, trzeba rzetelnie zweryfikować kolejki
Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia   27 grudnia 2016 11:50

Problem AMD w znacznym stopniu dotyczy populacji krajów wysoko rozwiniętych i jest już nazywany „epidemią ślepoty XXI wieku”. W przeciwieństwie do zaćmy, wysiękowe AMD - które nie jest rozpoznane, a następnie leczone w odpowiednim czasie, czyli w ciągu 4-6 tygodni - może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w siatkówce, znacznego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty. Dlatego warto, w ramach prewencji, wykonywać co jakiś czas bardzo prosty test Amslera, który pozwala wykryć objawy AMD.

- Jeszcze więcej, bo nawet ok. 3,5 mln osób w Polsce cierpiących na cukrzycę, może też zachorować na retinopatię cukrzycową.
- Statystyki dotyczące cukrzycy w Polsce są przerażające. Wśród cierpiących na tę chorobę aż u ok 1,3 mln osób rozwija się retinopatia cukrzycowa. U 10 proc. tych chorych występuje ciężka postać retinopatii cukrzycowej - tzw. proliferacyjna, która prowadzi do odwarstwienia siatkówki, trakcji szklistkowo-siatkówkowych, masywnych krwotoków do ciała szklistego.

Pacjent z cukrzycą i zmianami w siatkówce na początku nie odczuwa żadnych dolegliwości i zaburzeń widzenia. Dlatego należy kłaść duży nacisk na coroczne badania okulistyczne po 40. roku życia. W trakcie badania dna oka okulista zauważy wszelkie niepokojące zmiany, m.in. nieprawidłowości w siatkówce.

Zdarza się, że u osób od 20 lat chorujących na cukrzycę zmiany w siatkówce są niewielkie. To chorzy bardzo dobrze prowadzeni przez diabetologa, mający unormowaną glikemię i zapobiegający otyłości.

- Wydaje się więc, że wczesnemu wykrywaniu i prawidłowemu leczeniu retinopatii cukrzycowej sprzyja dobra współpraca diabetologów i okulistów?
- Taka interdyscyplinarna współpraca jest bardzo ważna. Stanowi wręcz niezbędny warunek efektywnego leczenia chorych z retinopatią cukrzycową. Bez unormowania glikemii czy hemoglobiny glikowanej, a także współpracy pacjenta zarówno z diabetologiem, jak i okulistą nie osiągniemy sukcesu w terapii tej choroby.

Z tego samego powodu bardzo ważna rola w prowadzeniu tych pacjentów przypada lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Podobnie zresztą jak w przypadku osób cierpiących na AMD. Lekarze POZ powinni m.in. uświadamiać swoim pacjentom, jak ważne jest wykonywanie badań okulistycznych, przekazywać im wydruk wspomnianego testu Amslera, który każdy pacjent bez trudu może sam wykonać.

* Cały wywiad z dr hab. Katarzyną Michalską-Małecką - w styczniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 1/2017).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR