
Trening mózgu wzmacnia jego funkcje wykonawcze, a ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć - informują badacze na łamach czasopisma "Frontiers in Human Neuroscience".
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas (USA) porównali ze sobą wyniki uzyskane przez zdrowe osoby uczestniczące w treningu poznawczym lub fizycznym. W badaniu wzięło udział 36 dorosłych ochotników w wieku od 56 do 75 lat, prowadzących na co dzień siedzący tryb życia.
Stwierdzono, że ćwiczenia poznawcze zwiększają przepływ krwi w mózgu o prawie 8 proc., wspomagając w ten sposób funkcje wykonawcze, np. zdolność do rozumowania, rozwiązywania problemów, itp., a ćwiczenia fizyczne pobudzają obszar hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.
- Od ukończenia 20. r.ż. wraz z upływem każdej dekady tracimy około 1-2 proc. w obrębie globalnego przepływu krwi w mózgu. Prawie 8-procentowy wzrost przepływu krwi po przebyciu treningu poznawczego może być postrzegany jako wyrównanie kilkudziesięcioletniej straty - komentuje koordynatorka badania dr Sandra Bond Chapman.
Uczestnicy badań zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup, po czym przez kolejne 12 tygodni po trzy godziny dziennie trenowali funkcje poznawcze (zwłaszcza koncentrację, umiejętność syntezy i innowacyjność) lub wykonywali ćwiczenia fizyczne (biegali na bieżni lub jeździli na rowerku stacjonarnym). W tym czasie badacze monitorowali ich parametry neuropsychiczne, fizjologiczne i związane z przepływem krwi w mózgu.
- Większość ludzi zauważa, że wraz z wiekiem ich pamięć się pogarsza, więc chcą ją poprawić. Pamięć jest ważna, ale funkcje związane z podejmowaniem decyzji czy syntezą informacji są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, a my często uznajemy je za pewnik. Aktywność fizyczna i trening poznawczy to narzędzia, które pozwalają wspomóc mózg z różnych stron - mówi współautor badania dr Mark D'Esposito z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA).
Do zdolności poznawczych, oprócz pamięci, zalicza się m.in. procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem, gdzie wykorzystujemy możliwości zmysłów, uwagę (koncentrację) czy myślenie logiczne.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych