Aby zwiększyć wydajność mózgu, najlepiej połączyć ćwiczenia fizyczne i psychiczne

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 lipca 2016 12:13


Aby zwiększyć wydajność mózgu, najlepiej połączyć ćwiczenia fizyczne i psychiczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trening mózgu wzmacnia jego funkcje wykonawcze, a ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć - informują badacze na łamach czasopisma "Frontiers in Human Neuroscience".

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas (USA) porównali ze sobą wyniki uzyskane przez zdrowe osoby uczestniczące w treningu poznawczym lub fizycznym. W badaniu wzięło udział 36 dorosłych ochotników w wieku od 56 do 75 lat, prowadzących na co dzień siedzący tryb życia.

Stwierdzono, że ćwiczenia poznawcze zwiększają przepływ krwi w mózgu o prawie 8 proc., wspomagając w ten sposób funkcje wykonawcze, np. zdolność do rozumowania, rozwiązywania problemów, itp., a ćwiczenia fizyczne pobudzają obszar hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.

- Od ukończenia 20. r.ż. wraz z upływem każdej dekady tracimy około 1-2 proc. w obrębie globalnego przepływu krwi w mózgu. Prawie 8-procentowy wzrost przepływu krwi po przebyciu treningu poznawczego może być postrzegany jako wyrównanie kilkudziesięcioletniej straty - komentuje koordynatorka badania dr Sandra Bond Chapman.

Uczestnicy badań zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup, po czym przez kolejne 12 tygodni po trzy godziny dziennie trenowali funkcje poznawcze (zwłaszcza koncentrację, umiejętność syntezy i innowacyjność) lub wykonywali ćwiczenia fizyczne (biegali na bieżni lub jeździli na rowerku stacjonarnym). W tym czasie badacze monitorowali ich parametry neuropsychiczne, fizjologiczne i związane z przepływem krwi w mózgu.

- Większość ludzi zauważa, że wraz z wiekiem ich pamięć się pogarsza, więc chcą ją poprawić. Pamięć jest ważna, ale funkcje związane z podejmowaniem decyzji czy syntezą informacji są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, a my często uznajemy je za pewnik. Aktywność fizyczna i trening poznawczy to narzędzia, które pozwalają wspomóc mózg z różnych stron - mówi współautor badania dr Mark D'Esposito z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA).

Do zdolności poznawczych, oprócz pamięci, zalicza się m.in. procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem, gdzie wykorzystujemy możliwości zmysłów, uwagę (koncentrację) czy myślenie logiczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR