Agresja u starszych pacjentów: tylko jeden na dziesięciu jest jej świadomy

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   07 września 2016 13:46


Agresja u starszych pacjentów: tylko jeden na dziesięciu jest jej świadomy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, twierdzi w Gazecie Wyborczej, że na dziesięciu agresywnych starszych pacjentów tylko jeden postępuje w ten sposób świadomie. U innych to nieświadoma reakcja na poczucie zagrożenia związane ze znalezieniem się w nieznanym miejscu i wśród obcych ludzi.

Po wypadku na oddziale kardiologicznym Szpitala Powiatowego w Chrzanowie (Małopolskie), gdy pielęgniarka znalazła się na oddziale ratunkowym po kopnięciu w nogę przez agresywnego pacjenta po 80-tce, bardzo stanowczo zareagowała Grażyna Gaj, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce.

Stwierdziła, że na agresję jest przyzwolenie i zażądała, by na każdym oddziale zawisła informacja, że kto uderzy lub szarpnie pielęgniarkę, może trafić do więzienia nawet na trzy lata.

Jarosław Derejczyk przekonuje jednak, że agresja agresji nierówna, szczególnie jeśli chodzi o starszych pacjentów. Jego zdaniem zdecydowana większość z nich nie jest świadoma własnych zachowań, a agresję, psychozy i majaczenia wywołuje lęk powodowany znalezieniem się w nowym miejscu i wśród obcych ludzi. To także częsta reakcja po znieczuleniu i narkozie.

Mówi, że kiedy przywożą mu chorego, to najpierw pochyla się nad nim i uśmiecha. Takim pacjentom można także podać leki uspokajające lub wezwać na miejsce bliską osobę, która zmniejszy lęk i poczucie alienacji.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR