AHP zamknie 6 ośrodków w odpowiedzi na obniżkę wycen w kardiologii inwazyjnej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 lipca 2016 16:17


AHP zamknie 6 ośrodków w odpowiedzi na obniżkę wycen w kardiologii inwazyjnej Kardiologia inwazyjna: zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. Fot. archiwum

Zamknięcie 6 ośrodków do końca tego roku zapowiada w związku z obniżkami wycen niektórych procedur zaproponowanymi przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowy Fundusz Zdrowia grupa American Heart of Poland.

28 czerwca 2016 r. centrala Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zarządzenie z 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Zarządzenie to zakłada obniżenie wartości taryf świadczeń na niektóre świadczenia kardiologiczne, w tym na leczenie inwazyjne ostrego zespołu wieńcowego.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe American Heart of Poland, zamknięcie należących do grupy ośrodków w sześciu różnych placówkach do końca bieżącego roku jest konsekwencją opublikowania propozycji cięć wycen świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej.

Trzy z nich to jednostki kardiologii interwencyjnej, do których trafiają chorzy z zawałem serca, a kolejne trzy - chirurgii naczyniowej, zajmujące się m.in. pękniętymi tętniakami aorty brzusznej czy skrajnym niedokrwieniem kończyn dolnych prowadzącym do amputacji. Do każdego zamykanego ośrodka w ciągu miesiąca trafiało średnio od 70 do 100 pacjentów z zawałem serca lub około 100 pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

- Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że gdyby nie szybka i fachowa pomoc lekarzy z naszych ośrodków, ci ludzie mogliby stracić zdrowie, a nawet życie. Istniało duże ryzyko, że pacjenci ci nie dotarliby do innego szpitala w większym mieście, oddalonego od ich miejsca zamieszkania o więcej niż 50 km - powiedział współzałożyciel i wiceprzewodniczący rady nadzorczej American Heart of Poland prof. Stefan Kiesz.

- Decyzja o zamknięciu ośrodków jest dla nas ciężka, ale nie mamy wyjścia. Niestety środki zaproponowane we wchodzącym w życie 1 lipca zarządzeniu prezesa NFZ będą dalece niewystarczające, by ośrodek mógł się utrzymać. A to dopiero początek, bo kolejne obniżki, proponowane tym razem przez AOTMiT, mają wejść od 1 stycznia 2017 r. - dodał.

Jak zaznaczył, o przeżyciu pacjenta w momencie zawału decyduje tzw. "złota godzina". U chorych, którzy trafią do ośrodka kardiologicznego w ciągu tej "złotej godziny", tzn. w ciągu godziny od początku bólu spowodowanego zawałem serca, możliwe jest, że zawał nie powstanie lub będzie bardzo niewielki i nie będzie miał istotnego wpływu na ich dalsze życie. W przypadku pęknięcia tętniaka aorty brzusznej liczy się dosłownie każda minuta.

- Obniżki wycen świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej nie uderzają tak naprawdę w polskich lekarzy, bo wysokiej klasy polski personel medyczny znajdzie pracę w innych krajach Europy. One uderzają przede wszystkim w pacjenta - ocenił prof. Kiesz.

Zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń kardiologicznych była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. W czwartek wiceminister Marek Tomabarkiewicz mówił, że nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii w związku ze zmianą wyceny. Resort wskazuje jednocześnie, że obecnie weryfikowana jest wycena także innych świadczeń; podwyższone mają być wyceny np. wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych oraz w opiece długoterminowej.

Założona w 2001 r. grupa American Heart of Poland to obecnie ponad 30 placówek szpitalnych, leczących ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie. W placówkach tych znajdują się ośrodki kardiologii interwencyjnej, chirurgii naczyniowej oraz kardiochirurgii, pełniące 24-godzinne dyżury m.in. dla chorych z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, w tym ostrego zawału serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.