Aktywność fizyczna odmładza serce?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   17 maja 2018 10:59


Aktywność fizyczna odmładza serce? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przekonują naukowcy z Harvardu aktywność fizyczna pomaga w regenerowaniu komórek mięśnia sercowego. Lekarze, towarzystwa naukowe i organizacje promujące zdrowy styl życia przekonują nas, że ćwiczenia są korzystne dla naszej kondycji.

Dlaczego tak się dzieje? - takie pytanie zadali sobie eksperci z Wydziału Biologii Regeneracyjnej i Badań nad Komórkami Macierzystymi Uniwersytetu Harvarda, z Harvard Medical School oraz z Massachusetts General Hospital.

Ich odpowiedź opublikowana w "Nature Communications" brzmi: ćwiczenia są dobre dla serca, ponieważ pobudzają je do wytwarzania nowych komórek mięśniowych.

Dotyczy to zarówno serca zdrowego, jak i tego, które przeszło zawał. - To niezmiernie ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego, edukacji i przede wszystkim rehabilitacji pacjentów kardiologicznych - nie mają wątpliwości badacze.

Uważa się, że młode dorosłe osoby są w stanie wymienić około 1 proc. komórek mięśnia sercowego w ciągu roku. Potem w miarę upływu lat ten wskaźnik spada, a to przekłada się na zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności i mniejsze szanse na powrót do zdrowia w przypadku poważnej choroby.

Dr Ana Vujic i dr Carolin Lerchenmüller, główne autorki pracy, śledząc oznaczone DNA, ustaliły, że w sercach myszy, które każdego dnia solidnie ćwiczyły na specjalnie dla niż zainstalowanej bieżni, powstało aż 4,5 razy więcej nowych komórek mięśnia sercowego niż w sercach ich rówieśniczek, które nie korzystały z takich ćwiczeń.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR