
Czy aktywność fizyczna, nawet zainicjowana w starszym wieku może powstrzymać, a nawet cofnąć utratę zdolności poznawczych naszego mózgu? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy z różnych krajów, m.in. Agnieszka Burzyńska, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym w Colorado w Fort Collins (USA).
Burzyńska razem ze swoimi kolegami z Instytutu Beckmana na Uniwersytecie w Illinois badała mózgi starszych kobiet i mężczyzn w wieku 60 i 80 lat, przy użyciu techniki, która śledzi dostarczanie tlenu do komórek w celu określenia aktywności mózgu.
Naukowcy zmierzyli również wydolność tlenową ochotników i poprosili ich, aby nosili ze sobą monitory sprawdzające ich aktywność w trakcie dnia. Pomogło to określić intensywność wysiłku, jaki podejmowali.
Warto zauważyć, że najbardziej aktywni fizycznie ochotnicy w podeszłym wieku mieli lepiej dotleniony i zdrowszy mózg, niż ci prowadzący siedzący tryb życia. Widoczne to było zwłaszcza w tych częściach mózgu (w tym w hipokampie), które są odpowiedzialne za poprawę pamięci i funkcje poznawcze.
Burzyńska zaznacza, że w trakcie wykonywania kolejnych badań może się udać potwierdzić tezę, że ćwiczenia pomagają naszym mózgom wolniej się starzeć, nawet jeśli zaczniemy się ruszać w podeszłym wieku.
Więcej: www.fakty.interia.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych