Alarm dla Małopolski: zanieczyszczenie powietrza powyżej normy. Seniorzy w grupie ryzyka

ZDROWIE

Autor: WZZK Małopolska, MK/Rynek Seniora   05 listopada 2015 10:00


Alarm dla Małopolski: zanieczyszczenie powietrza powyżej normy. Seniorzy w grupie ryzyka Fot. Fotolia

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce ostrzega, że w najbliższych dniach na obszarze Krakowa, ale także całego województwa, zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi pyłami może przekroczyć dopuszczalne normy. To zjawisko szczególnie niekorzystne m.in. dla seniorów.

Specjaliści ostrzegają, że nie należy wówczas zbyt długo przebywać na otwartym powietrzu.

Szczególne środki ostrożności powinny zachować dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zaleca: unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy, a także śledzić stronę www.malopolska.pl/powietrze, na której pojawiać się będą informacje o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

WZZK zaleca także, by jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze ograniczyły długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni w celu uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.