Alergolog: w miastach najlepiej spacerować wieczoremExpress Bydgoski/Rynek Seniora - 23 maja 2016 11:09


Zanieczyszczane powietrze najbardziej szkodzi dzieciom i seniorom, a w miastach najlepiej spacerować wieczorem. Oczyszczaniu powietrza sprzyja także wietrzna pogoda - radzi w Expresie Bydgoskim dr Jacek Gocki, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak zauważa dr Jacek Gocki, częstość występowania alergii u osób mieszkających w pobliżu tłocznych ciągów komunikacyjnych jest znacznie wyższa, a toksyczne powietrze szkodzi najbardziej dzieciom i seniorom.

U osób starszych wydolność oddechowa spada, nierzadko zmagają się oni ze współistniejącymi chorobami układu krążenia czy układu oddechowego. Wojewódzki konsultant alergologii podkreśla, że dodatkowe obciążenie w postaci konieczności nieustannego filtrowania, usuwania niekorzystnych cząstek z powietrza, pogarsza stan zdrowia.

Radzi, by unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach najwyższego stężenia zanieczyszczenia komunikacyjnego bądź ciepłowniczego (dym z kominów), tzn. w godzinach popołudniowych, ale i w godzinach wczesnorannych, po całonocnym intensywnym ogrzewaniu domów, często złej jakości paliwem.

Najbezpieczniej jest wychodzić wieczorem, gdy zmniejszył się ruch samochodowy. Należy też unikać ekspozycji w dniach, gdy siła wiatru jest mniejsza, a miasto nie jest w stanie się "przewietrzyć".

Ekspert zachęca do podejmowania działań prewencyjnych i rehabilitacji oddechowej, np. w postaci głębokich wdechów nosem i wypuszczania powietrza ustami. Ważna jest również aktywność fizyczna, gdyż bezczynność oddechowa pogłębia niewydolność.

Więcej: www.express.bydgoski.pl