Alergolog: w miastach najlepiej spacerować wieczorem

ZDROWIE

Autor: Express Bydgoski/Rynek Seniora   23 maja 2016 11:09


Alergolog: w miastach najlepiej spacerować wieczorem Mieszkając w mieście warto pamiętać, że najczystsze powietrze jest wieczorem, najlepiej po wietrznym dniu. Fot. Leszek Leszczynski/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zanieczyszczane powietrze najbardziej szkodzi dzieciom i seniorom, a w miastach najlepiej spacerować wieczorem. Oczyszczaniu powietrza sprzyja także wietrzna pogoda - radzi w Expresie Bydgoskim dr Jacek Gocki, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak zauważa dr Jacek Gocki, częstość występowania alergii u osób mieszkających w pobliżu tłocznych ciągów komunikacyjnych jest znacznie wyższa, a toksyczne powietrze szkodzi najbardziej dzieciom i seniorom.

U osób starszych wydolność oddechowa spada, nierzadko zmagają się oni ze współistniejącymi chorobami układu krążenia czy układu oddechowego. Wojewódzki konsultant alergologii podkreśla, że dodatkowe obciążenie w postaci konieczności nieustannego filtrowania, usuwania niekorzystnych cząstek z powietrza, pogarsza stan zdrowia.

Radzi, by unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach najwyższego stężenia zanieczyszczenia komunikacyjnego bądź ciepłowniczego (dym z kominów), tzn. w godzinach popołudniowych, ale i w godzinach wczesnorannych, po całonocnym intensywnym ogrzewaniu domów, często złej jakości paliwem.

Najbezpieczniej jest wychodzić wieczorem, gdy zmniejszył się ruch samochodowy. Należy też unikać ekspozycji w dniach, gdy siła wiatru jest mniejsza, a miasto nie jest w stanie się "przewietrzyć".

Ekspert zachęca do podejmowania działań prewencyjnych i rehabilitacji oddechowej, np. w postaci głębokich wdechów nosem i wypuszczania powietrza ustami. Ważna jest również aktywność fizyczna, gdyż bezczynność oddechowa pogłębia niewydolność.

Więcej: www.express.bydgoski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR