Apatia i zniedołężnienie to objawy niedożywienia u osób starszych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 listopada 2015 11:02


Apatia i zniedołężnienie to objawy niedożywienia u osób starszych WHO wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Fot. materiały prasowe

Ryzyko niedożywienia jest dużo większe u osób starszych niż u młodych. Pacjenci w podeszłym wieku mają mniejsze łaknienie, a niedożywienie z dnia na dzień przekłada się na gorszą jakość życia, apatię czy zniedołężnienie - mówi dr n. med. Łukasz Drozd, ze szpitala Nutrico.

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Szczególną grupą ryzyka są osoby w podeszłym wieku, które zazwyczaj odczuwają mniejszy apetyt, a do tego chorują na różne choroby przewlekłe. 

Niedożywanie objawia się w ten sposób, że "pacjent przechodzi w stan apatii, nic mu się nie chce - nie chce wychodzić z domu, nie chce się socjalizować, kontaktować z pozostałymi osobami, staje się z nią na dzień coraz bardziej - w cudzysłowie - zniedołężniały i wymaga coraz więcej opieki osób z zewnątrz" - wymienia dr n. med. Łukasz Drozd.

Jak dodaje, to lekarz rodzinny powinien zwrócić uwagę na to, "że coś niedobrego w zakresie niedożywienia dzieje się pacjentem, a jeśli pacjent w wieku podeszłym trafi do szpitala i zostanie uznany za niedożywionego, wówczas bezwzględnie powinno mu zostać włączone leczenie kliniczne".

Od 1 stycznia 2012 r. wszystkie szpitale w Polsce mają obowiązek przeprowadzenia przesiewowej oceny stanu odżywienia każdego przyjętego pacjenta. Dotyczy to wszystkich oddziałów szpitalnych, z wyjątkiem szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i oddziałów tzw. jednodniowych. Dokument oceniający stan odżywienia powinien się znaleźć w historii choroby każdego pacjenta.

Szpital Nutrico to pierwsze w Polsce Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywienia Klinicznego. Ośrodek specjalizuje się w przygotowywaniu mieszanin żywienia pozajelitowego. Firma wprowadziła nowoczesny system elektroniczny dla lekarzy, służący precyzyjnemu planowaniu składu mieszanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.