Apele do prezydenta ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 października 2015 11:12


Apele do prezydenta ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty Fot. PTWP Paweł Terlikowski

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska wystosowało apel o jej podpisanie. Obydwie organizacje argumentują swoje stanowisko troską o pacjentów.

Związek ocenił w swoim stanowisku, że nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów.

- Zaniechanie badania lekarskiego przed podjęciem leczenia narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego i stanowi działanie wbrew powszechnie przyjętym w Europie standardom medycznym - uważa OZZL. Związek chciałby, by nad ustawą ponownie pochylił się Sejm nowej kadencji.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska zwróciło się z kolei do prezydenta z apelem o podpisanie ustawy. Stowarzyszenie argumentuje, że brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce.

- Uporczywe blokowanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, wbrew oczekiwaniom społecznym, jednoznacznie wskazuje na próbę ochrony interesów niewielkiej grupy lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej (będących marginesem wśród lekarzy w większości popierających procedowaną ustawę), która w sytuacji braku regulacji prawnych odnośnie naszego zawodu uzurpuje sobie prawo do wydawania zleceń i nadzorowania pracy fizjoterapeutów  - napisano w stanowisku stowarzyszenia.

Podano w nim, że w obecnie ok. 1700 lekarzy ze specjalnością rehabilitacji medycznej zajmuje się zlecaniem zabiegów w ponad 5 tys. podmiotów leczniczych.

Głównym celem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty ma być, w zamyśle jej twórców, zapewnienie bezpiecznej fizjoterapii przez uniemożliwienie wykonywania tego zawodu przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

W myśl ustawy, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

Na mocy ustawy powstać ma jawny rejestr pozwalający na identyfikację czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Ustawa reguluje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć będzie m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów.

O niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w aktualnym brzmieniu zwrócił się wcześniej do prezydenta prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. "Dobra ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna i nie neguję potrzeby jej stworzenia. Jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń oraz bezpieczeństwa pacjentów" - napisał Hamankiewicz. Jego zdaniem, wiodącą rolę w procesie rehabilitacji pełnić musi lekarz. NRL przedstawiała takie stanowisko od początku prac legislacyjnych.

Odnosząc się do tych opinii wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki mówił w Senacie, że "żyjąc w społeczeństwie postmodernistycznym w XXI w. niemożliwe staje się dążenie do utrzymania XIX-wiecznej struktury i filozofii systemu opieki zdrowotnej, gdzie prym wiedli wyłącznie lekarze i jedynie lekarzom przyznawano kompetencje nadzorcze, kierownicze, koordynujące i kreujące proces leczenia". Nie ma - podkreślał - żadnych podstaw, poza złą wolą, by nie dostrzec, że poszczególne zawody medyczne, w tym zawód fizjoterapeuty, wypracowały swoją odrębną tożsamość zawodową.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która została skierowana do podpisu prezydenta, została zgłoszona przez PSL w lipcu 2014 r. Niedawno do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Własny projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty opracowało także Ministerstwo Zdrowia, ale - jak informował resort - nie został on wskazany do procedowania w obecnej kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.