Arłukowicz: szpitale będą zamykane w efekcie ustawy o sieci placówek

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   16 lutego 2017 10:19


Arłukowicz: szpitale będą zamykane w efekcie ustawy o sieci placówek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale, wskutek projektu ustawy o sieci placówek, będą zamykane - ocenił w środę (15 lutego) w Katowicach Bartosz Arłukowicz (PO). Powtórzył, że w kraju straci finansowanie lub będzie tym zagrożonych 200-300 szpitali. Jak ocenił, że na Śląsku grozi to m.in. 10 placówkom marszałkowskim.

Rząd miał się zająć projektem ustawy o sieci szpitali we wtorek, jednak ze względu na pobyt premier Beaty Szydło w lecznicy Wojskowego Instytutu Medycznego propozycja ma zostać rozpatrzona za tydzień. Plany przygotowane przez resort zdrowia omawiał natomiast tego dnia gabinet cieni PO. Podczas środowego briefingu parlamentarzystów Platformy w Katowicach Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządzie PO i rzecznik jej gabinetu cieni, zdiagnozował, że województwo śląskie to region "najbardziej zagrożony likwidacją szpitali".

- Minister (zdrowia Konstanty - PAP) Radziwiłł postanowił zmienić całkowicie system funkcjonowania szpitali w Polsce i właściwie chyba tylko on jedyny w Polsce wie, które szpitale w sieci będą, a których w sieci nie będzie - przekonywał Arłukowicz.

Zagrożenie dla szpitali
Jak wyliczał, w woj. śląskim działa ok. 30 szpitali marszałkowskich, czyli takich, które są jednostkami organizacyjnymi województwa lub samorząd jest właścicielem udziałów spółek tworzących te placówki. I z tych 30 placówek - według posła PO - "blisko 10 jest realnie zagrożonych tym, że może mieć kłopoty z siecią szpitali, a co dalej idzie - z finansowaniem publicznym i z funkcjonowaniem dla pacjentów".

Mówiąc o następstwach ewentualnego wejścia w życie ustawy o sieci szpitali Arłukowicz zaznaczył, że "po pierwsze szpitale będą zamykane". - Mówił o tym już minister (zdrowia w poprzednim rządzie PiS Zbigniew - PAP) Religa. Tylko Religa tym różnił się od Radziwiłła, że Religa był odważny i kiedy robił sieć szpitali powiedział, że ok. 200 z nich będzie zamkniętych - wskazał poseł.

- Dzisiaj minister zdrowia był milszy, schował się przed mediami i właściwie trudno tu uzyskać jakąkolwiek odpowiedź. Z naszych analiz wynika, że w Polsce straci finansowanie, bądź będzie zagrożonych utratą finansowania, ok. 200-300 szpitali - zastrzegł polityk PO.

W tym kontekście gratulował posłowi PiS, byłemu prezesowi NFZ Andrzejowi Sośnierzowi "merytorycznej odwagi w dyskusji z błędnymi decyzjami ich ministra". Jak relacjonował Arłukowicz, Sośnierz "powiedział wprost, że ustawa o sieci szpitali nadaje się do śmieci; tę ustawę trzeba po prostu wyrzucić, bo ona jest szkodliwa i wraca nas do systemu PRL-owskiego".

Sieć ma zapewnić kompleksowe leczenie
W środę szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek mówiła w TVP Info, że dzień wcześniej rząd nie zajął się projektem uchwały ze względu na nieobecność przebywającej w szpitali szefowej rządu Beaty Szydło. - Pani premier chciała być przy tym obecna dlatego, że to jest bardzo ważna ustawa i też bardzo oczekiwana - powiedziała Witek.

Zaznaczyła m.in., że projekt był szeroko konsultowany i uspokajała, że w jego efekcie "żaden szpital, który funkcjonuje w powiecie, szczególnie tam, gdzie jest pojedynczy szpital, (...) nie zostanie zlikwidowany". Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Arłukowicza, zgodnie z którą ustawa miałaby zlikwidować 200-300 szpitali zaznaczyła, że jest to "nieprawda".

- Mamy oczywiście szpitale z jednymi oddziałami, np. radioterapia, czyli bardzo wysoko płatne procedury. Natomiast my chcielibyśmy postawić na takie kompleksowe leczenie pacjenta, czyli zdiagnozowanie, leczenie, jeśli potrzebna jest operacja, a potem rehabilitacja, czyli od początku do końca - pacjent trafia chory, a wychodzi już po rehabilitacji - wyjaśniała Witek.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR