Australijczycy stworzyli błonę bębenkową z jedwabiu. Ponoć działa lepiej niż naturalna

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 maja 2017 12:20


Australijczycy stworzyli błonę bębenkową z jedwabiu. Ponoć działa lepiej niż naturalna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół naukowców z Australii opracował implant do leczenia uszkodzeń „bębenka”. Testy w laboratorium wskazują na to, że wynalazek działa nawet lepiej od biologicznego pierwowzoru.

Sztuczna błona bębenkowa nazwana ClearDrum to dzieło interdyscyplinarnej grupy badaczy z Ear Science Institute Australia, University of Western Australia i Deakin University. Wykonana z biokompatybilnego jedwabiu wyglądem i rozmiarami przypomina soczewkę kontaktową. Po wszczepieniu rosną na niej własne komórki pacjenta, dzięki czemu powstaje działająca błona. Według uczonych, jej właściwości przewyższają nawet parametry naturalnego "bębenka".

Zalet ma być więcej. Autorzy wynalazku tłumaczą, że obecnie uszkodzenia tej kluczowej dla słyszenia części ucha wymagają pobrania fragmentu tkanki pacjenta i wszczepienia go w miejsce ubytku. Robi się to w trakcie precyzyjnego, mikrochirurgicznego zabiegu, a ze względu na ograniczenia tej metody często potrzebne są kolejne operacje. Nowa technika leczenia ma być prostsza, mniej kosztowna i ma pozwalać na szybszy powrót do zdrowia, m.in. dzięki wytrzymałości i przezroczystości protezy.

Badacze wyjaśniają przy tym, że do uszkodzeń błony bębenkowej dochodzi najczęściej w wyniku zapalenia ucha środkowego, i że na całym świecie problem ten dotyka ponad 300 mln osób rocznie. Mając to na uwadze, Wellcome Trust - brytyjska, charytatywna organizacja inwestująca w badania biomedyczne zgodziła się sfinansować zaplanowane na przyszły rok badania kliniczne, tak aby wynalazek mógł jak najszybciej trafić na rynek.

- ClearDrum to przykład badań translacyjnych (przygotowujących odkrycia naukowe do zastosowań praktycznych - przyp. red.) i innowacji w skali światowej, dokonanych w Perth. Umieszcza on Zachodnią Australię na mapie nauki i pokazuje, jak prace badawcze mogą doprowadzić do rozwiązań o globalnym wpływie na życie milionów ludzi - skomentował opracowanie implantu australijski laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny prof. Barry Marshall. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR