Badania: aerozol z nanocząsteczkami zapobiega uszkodzeniu serca

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 stycznia 2018 12:16


Badania: aerozol z nanocząsteczkami zapobiega uszkodzeniu serca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wdychanie aerozolu zawierającego nasycone lekiem nanocząstki fosforanu wapnia może zapobiec uszkodzeniu serca - informuje pismo „Science Translational Medicine”. Badania potwierdziły skuteczność leku w przypadku myszy i świń.

Badania przeprowadził zespół profesora Michele Miragoli z uniwersytetu w Parmie (Włochy).

Fosforan wapnia to związek naturalnie występujący w organizmie i biodegradowalny - jest budulcem naszych kości. Podawany jest w formie aerozolu o cząstkach tak małych (poniżej 50 nanometrów), że mogą przedostawać się przez cienkie ściany pęcherzyków płucnych i trafiać do naczyń krwionośnych. Stamtąd krew przenosi je wprost do serca, gdzie wywierają leczniczy efekt. Wystarczy kilka głębokich wdechów, by peptyd działający na kanały wapniowe w sercu dotarł na miejsce - szybciej, niż podany dożylnie.

Metoda ma pomóc osobom z występującą, na przykład po zawale, niewydolnością serca (uszkodzone serce jest zbyt słabe, by pompować odpowiednią ilość krwi, co znacznie zmniejsza zdolność do wysiłku i prowadzi do obrzęków).

Na razie przeprowadzono testy na zwierzętach. Badacze podali aerozol myszom, których serca zostały wcześniej uszkodzone w sposób odpowiadający niewydolności wynikającej z kardiomiopatii cukrzycowej.

Wydolność serca mierzono określając, jaką część krwi wyrzucała przy każdym skurczu jego lewa komora. W porównaniu ze zdrowymi, u myszy z uszkodzonym sercem wartość ta była niższa o 17 punktów procentowych.

Kiedy dziesięciu z tych myszy podano nanocząstki w postaci sprayu, badany parametr wzrósł średnio o 15 punktów procentowych - niemal do prawidłowych wartości. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano takiej poprawy.

Badania na zdrowych świniach wykazały, że także i w ich przypadku wdychane nanocząsteczki bez problemu docierają do serca. Sugeruje to, że podobnie byłoby również w przypadku ludzi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR