Badania: im większa aktywność na Facebooku, tym dłuższe życie

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   02 listopada 2016 10:30


Badania: im większa aktywność na Facebooku, tym dłuższe życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki badań użytkowników Facebooka, które publikuje najnowsze wydanie tygodnika "PNAS", jednoznacznie wskazują, że najdłuższym życiem cieszą się ci, którzy są najbardziej aktywni w sieci. Nawet samo posiadanie facebookowego konta zwiększa szanse na dłuższe życie aż o 12 proc. w porównaniu z tymi, którzy nie mają swojego profilu.

Wnioski z badania, które przytacza Gazeta Wyborcza, opublikował w "PNAS" prof. James Fowler z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Próba badawcza była imponująca - 12 mln osób.

Naukowcy połączyli informacje dotyczące aktywności na Facebooku użytkowników z Kalifornii z informacjami zaczerpniętymi z kalifornijskiego rejestru zdrowotnego (dane osobowe zostały zaszyfrowane). Przez pół roku badali osoby urodzone w latach 1945-89. 

Wykazano, że osoby mające konto na Facebooku mniej chorują i żyją dłużej niż te, których tam nie ma. Ryzyko, że umrze się w danym roku, jest u facebookowiczów o 12 proc. mniejsze w stosunku do nieobecnych w tej sieci społecznościowej. Uczeni zastrzegają jednak, że nie wzięli pod uwagę różnic w statusie społeczno-ekonomicznym badanych.

Ponadto jeśli ma się sporo znajomych, często wrzuca zdjęcia i teksty, prowadzi rozmowy z innymi użytkownikami i znajduje się wśród 30-50 proc. najbardziej aktywnych na Facebooku, to żyje się dłużej niż ci z dolnych 10 proc. Najdłuższym życiem cieszą się ci, którzy są najbardziej aktywni.

Główny autor pracy, dr William Hobbs z Uniwersytetu Północno-Wschodniego w Bostonie, twierdzi, że najpewniej aktywność na Facebooku najdłużej żyjących po prostu odzwierciedla ich bogatą, realną sieć społeczną, a ta przyczynia się do zdrowszego i dłuższego życia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR