Badania: jak usprawnić zarządzanie opieką zintegrowaną

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   13 marca 2015 09:31


Badania: jak usprawnić zarządzanie opieką zintegrowaną

Pomimo wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną, związanych ze zwiększaniem się liczby zachorowań na choroby przewlekłe i starcze na całym świecie, a także pomimo powstawania nowych technologii i leków, jakość opieki nie zawsze jest należycie wysoka. Potrzebna jest pełniejsza wiedza na temat opieki zintegrowanej oraz usprawnione zarządzanie procesami opieki - poinformowała 10 marca br. Komisja Europejska.

Uczestnicy projektu "Benchmarking integrated care for better management of chronic and age-related conditions in Europe" (PROJECT INTEGRATE) zajęli się problemem starzenia się populacji i rosnącej zachorowalności na choroby przewlekłe.

Badacze analizują różne elementy świadczeń oferowanych przez europejskie systemy służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Należą do nich m.in.: proces projektowania, świadczenie usług, kwalifikacje pracowników opieki zdrowotnej, zaangażowanie pacjentów, przepływ środków i regulacje prawne.

Przeprowadzono cztery studia przypadków, obejmujące dwie choroby i dwie dolegliwości ogólne występujące w czterech europejskich krajach, w których systemy służby zdrowia finansowane są z podatków lub z ubezpieczeń. Pozwoliło to na dokładniejsze poznanie zintegrowanej opieki oraz dostarczyło informacji, które zostaną wykorzystane w drugiej fazie projektu.

Planowane jest opublikowanie zgromadzonych do tej pory informacji, które posłużą ponadto do opracowania szablonu umożliwiającego analizowanie usług opieki zintegrowanej.

Zalecenia dot. zarządzania i polityki
W ramach projektu PROJECT INTEGRATE dokonano przeglądu najlepszych praktyk w zakresie opieki zintegrowanej, o których wiadomo, że pozytywnie wpływają na odczucia pacjentów, wyniki leczenia i jego opłacalność. Dzięki analizie prawdziwych przypadków udało się zdefiniować opiekę zintegrowaną dobrej jakości.

Poznanie tych najlepszych praktyk stanowi podstawę dla analizy problemów horyzontalnych w różnych europejskich systemach opieki zdrowotnej, będących przedmiotem prac zaplanowanych na drugą fazę projektu. Uzyskane ustalenia mają zostać przeanalizowane, połączone z wynikami międzynarodowych badań oraz wykorzystane w zaleceniach roboczych i politycznych.

Dzięki projektowi PROJECT INTEGRATE powstaną zalecenia dotyczące zarządzania i polityki, dotyczące wysokiej jakości zintegrowanej opieki i pomagające świadczeniodawcom i państwom członkowskim w lepszej organizacji opieki i systemów służby zdrowia.

Dalsze prace obejmować będą zbadanie opieki zintegrowanej na poziomie ogólnoeuropejskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.