Badania: kobiety żyją dłużej, ale mężczyźni są zdrowsi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 marca 2016 15:58


Badania: kobiety żyją dłużej, ale mężczyźni są zdrowsi Przeciętna długość życia Amerykanek wydłużyła się do 81 lat i jest o 5 lat dłuższa niż w przypadku Amerykanów. Fot. Fotolia

Kobiety cieszą się zwykle o kilka lat dłuższym życiem niż mężczyźni, ale jest to okupione gorszym stanem zdrowia - wynika z przeprowadzonych w USA badań, opublikowanych przez American Journal of Public Health.

Przeciętna długość życia Amerykanek wydłużyła się do 81 lat i jest o 5 lat dłuższa niż w przypadku Amerykanów. Kobiety żyją o 2 lata dłużej niż w 2005 r., podczas gdy długość życia mężczyzn wzrosła od tego czasu o trzy lata. Przed 20 laty panie żyły w Stanach Zjednoczonych 79 lat, a panowie - 73 lata.

Najbardziej zaskakujące jest, że wśród mężczyzn nie tylko szybciej wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. Z bada prof. Vicki Freedman z University of Michigan i jej zespołu wynika, że dłużej cieszą się oni lepszym stanem zdrowia i kondycją. Ta różnica utrzymuje się nawet wśród osób długowiecznych obojga płci, które żyją równie długo.

Prof. Freedman podaje przykład Amerykanów w wieku 85 lat. Z danych statystycznych wynika, że mężczyzna w tym wieku może oczekiwać, że w miarę dobrej kondycji będzie żył jeszcze 4 lata, podczas gdy kobiety jedynie 2,5 roku. W USA aż 68 proc. kobiet po 65 roku życia nie jest w pełni samodzielna.

Według amerykańskiej specjalistki, choć przeciętna długość życia kobiet się wciąż wydłuża, to po 2000 r. jednocześnie przestała się wydłużać również ich sprawność i ogólny stan zdrowia. Tymczasem u mężczyzn przeciętna długość życia wydłuża się wolniej, ale towarzyszy temu dłuższe zachowanie w miarę dobrej kondycji.

Prof. Freedman twierdzi, że kobiety są bardziej podatne na związane z wiekiem schorzenia, takie jak reumatyzm, depresja, osteoporoza i demencja. Amerykanki nie są pod tym względem wyjątkiem, podobnie jest w innych w Europie i Japonii.

Duże znacznie ma styl życia. Mężczyźni rzadziej umierają na zawały serca, do czego przyczynił się postęp medycyny, jak również zmiana nawyków na bardziej prozdrowotne. Z kolei kobiety w przeszłości zaczęły częściej palić papierosy. Być może skutkiem tego jest gorsza jakość życia części z nich w wieku starczym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.