Badania: młodzi mężczyźni umierają latem, osoby starsze zimą

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 listopada 2018 10:06


Badania: młodzi mężczyźni umierają latem, osoby starsze zimą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niezależnie od lokalnych warunków klimatycznych, młodzi amerykańscy mężczyźni częściej umierają w lecie, zaś starsze osoby zimą - informuje pismo "eLife".

Od dawna wiadomo, że śmiertelność zmienia się w ciągu roku, nie było jednak danych, w jaki sposób zależy ona od lokalnego klimatu i jak zmieniała się w czasie w przypadku różnych chorób i osób w różnym wieku.

Badania przeprowadzili naukowcy Imperial College w Londynie. W badaniu wykorzystano dane dotyczące blisko 86 mln zgonów, jakie miały miejsce w USA w latach 1980-2016.

Obejmująca niemal cztery dekady analiza miała na celu dostarczenie danych umożliwiających opracowanie skuteczniejszych strategii pozwalających zmniejszyć śmiertelność obecnie i w przyszłości.

Jak wykazały analizy, śmiertelność ogólna (zgon z dowolnych przyczyn) mężczyzn w wieku 45 lat i starszych oraz kobiet w wieku 35 lat i starszych osiągała szczytowy poziom w grudniu, styczniu lub lutym, a była najniższa od czerwca do sierpnia.

Niezależnie od wieku, zgonów spowodowanych chorobami serca i płuc było najwięcej w styczniu i lutym, a najmniej - w lipcu i sierpniu. Najwięcej zgonów dzieci poniżej pięciu lat było w czerwcu, najmniej - w sierpniu.

Dla osób płci męskiej - od 5 do 34 lat - śmiertelność ogólna była najwyższa w czerwcu i lipcu. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w wieku poniżej 45 lat najwięcej zgonów z powodu urazów zdarzało się w lecie.

W ciągu 37 lat, sezonowe różnice śmiertelności nie uległy dużym zmianom w przypadku osób w wieku 45 i więcej lat. Nastąpił natomiast znaczny spadek różnicy procentowej pomiędzy letnimi i zimowymi zgonami młodych ludzi obojga płci, ale zwłaszcza w przypadku chłopców i młodych mężczyzn (5-24 lata).

Ku zaskoczeniu autorów, sezonowe trendy były niezależne od położenia geograficznego. Jest to godne uwagi ze względu na różnice temperatur pomiędzy badanymi regionami. Na przykład dla mężczyzn i kobiet w wieku 65-74 lat liczba zgonów ze wszystkich przyczyn była najwyższa w lutym w północno-wschodnich i południowo-wschodnich regionach USA, mimo że średnie temperatury dla tych regionów różniły się o ponad 13 stopni Celsjusza. Ponadto dla osób w wieku powyżej 45 lat, nie było istotnych różnic pomiędzy sezonowymi szczytami umieralności pomimo dużej różnicy temperatur pomiędzy latem i zimą.

- Zidentyfikowaliśmy wyraźną sezonową zmienność w odniesieniu do wieku, płci i chorób, w tym więcej letnich zgonów młodych mężczyzn - podsumowuje główny autor, prof. Majid Ezzat z Imperial College w Londynie.- Pokazaliśmy też, że ta sezonowość jest podobna pod względem czasu i wielkości w różnorodnych klimatach, o zasadniczo odmiennych temperaturach. Utrzymujący się zimowy szczyt zgonów obserwowany u osób starszych wskazuje na potrzebę interwencji zespołów środowiskowych i ochrony zdrowia dotyczących tej grupy, niezależnie od geografii i lokalnego klimatu - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR