Badania: na długowieczność wpływa nie tylko dieta, ale i seks?TVP Info, JW/Rynek Seniora - 05 września 2016 15:59


Badaczy nie przez przypadek zainteresowało pewne małe miasteczko położone na włoskim wybrzeżu. Jeden na dziesięciu mieszkańców dożywał tam stu lat. Po analizie tego fenomenu okazało się, że długowieczności sprzyja nie tylko kuchnia śródziemnomorska, ale także aktywność seksualna do późnych lat - informuje TVP Info.

Miasteczko Acciaroli mieści się na włoskim wybrzeżu, na południe od Neapolu i liczy nie więcej niż 700 mieszkańców. Naukowcy postanowili zbadać fenomen, który polega na wyjątkowej długowieczności tamtejszych mieszkańców i ich dobrym zdrowiu - niemal nie chorują na demencję czy schorzenia kardiologiczne.

Jak podaje TVP Info, powołując się na brytyjski tabloid "Metro", eksperci spędzili w miejscowości pół roku, obserwując życie miejscowych. Okazało się, że oprócz diety opartej na oliwie z oliwek, rybach, warzywach i owocach, duże znaczenie dla ich długowieczności miało też udane życie seksualne aż do późnej starości.

Badania przeprowadzone w Polsce przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wskazują, że 60 proc. mężczyzn i 35 proc. kobiet 50+ jest zainteresowanych seksem i ma on dla nich istotne znaczenie.

Czytaj też: Życie seksualne mężczyzn po 50. roku życia

Obecnie z ok. 700 mieszkańców włoskiego Acciaroli aż 81 przekroczyło setny rok życia.

Według naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Melbourne (Australia), którzy przeanalizowali wyniki badań nad dietą śródziemnomorską (przeprowadzonych w latach 2000-2015), taka kuchnia pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze człowieka - poprawia koncentrację, pamięć i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje na pamięć długotrwałą i roboczą oraz funkcje wykonawcze związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów.