Badania: najpierw depresja, potem alzheimer?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2016 14:16


Badania: najpierw depresja, potem alzheimer? Już na dziewięć lat przed diagnozą osobom chorym na alzheimera częściej przepisywano leki przeciwdepresyjne, niż ich rówieśnikom. Fot. Maxxer_/Flickr.com (CC BY 2.0)

W porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami, chorzy na alzheimera częściej otrzymują leki przeciwdepresyjne na wiele lat przed diagnozą choroby - wykazało fińskie badanie, które publikuje pismo "International Journal of Geriatric Psychiatry”.

Być może wynika to z faktu, że we wcześniejszych badaniach powiązano występowanie depresji z wyższym ryzykiem zachorowania na alzheimera w przyszłości, spekulują autorzy pracy.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio we współpracy z kolegami z Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach oraz Instytutu Karolinska w Sztokholmie w Szwecji przeanalizowali dane zebrane w ramach badania MEDALZ wśród ponad 62 tys. Finów, u których w latach 2005-2011 zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Dla porównania przebadano identyczną pod względem liczebności grupę osób bez alzheimera, dobranych pod względem wieku i płci.

Dane na temat zażywania różnych leków przeciwdepresyjnych przez osoby z obu grup uzyskano z rejestru recept z lat 1995-2012. Pod uwagę wzięto okres od 9 lat przed diagnozą do 4 lat po diagnozie alzheimera.

Okazało się, że w ciągu średnio 13 lat 42 proc. chorych na alzheimera i 22 proc. osób z grupy kontrolnej rozpoczęło terapię przeciwdepresyjną. Najczęściej stosowanymi lekami były środki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), następnie wielopierścieniowy antydepresant mirtazapina.

Analiza wykazała, że już na dziewięć lat przed diagnozą osobom chorym na alzheimera częściej przepisywano leki przeciwdepresyjne, niż ich rówieśnikom z grupy kontrolnej.

Ogólnie, najczęściej leki na depresję zalecano pacjentom z alzheimerem pół roku po diagnozie choroby - pięć razy częściej niż w tym samym czasie otrzymywali ich rówieśnicy z grupy kontrolnej. Zdaniem badaczy jest to o tyle niepokojące, że nie ma dowodów na to, iż przynoszą one korzyści chorym na alzheimera, natomiast mogą mieć działania niepożądane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.