Badania: seniorzy mogą mieć tętnice dwudziestolatka. Wystarczy...

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 maja 2017 12:07


Badania: seniorzy mogą mieć tętnice dwudziestolatka. Wystarczy... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To nieprawda, że z wiekiem tętnice muszą się pogrubiać i tracić elastyczność, co sprzyja nadciśnieniu tętniczemu i zawałom serca. U osób, które nie mają otyłości i cukrzycy, mogą być takie, jak u 29-latka - wykazały badania opublikowane przez „Hypertension”.

Przekonują o tym prawie 10-letnie obserwacje, jakie wśród 3196 osób w wieku co najmniej 50 lat prowadził - wraz z zespołem - dr Teemu Niiranen z Boston University School of Medicine (USA). Żaden z badanych nie miał choroby sercowo-naczyniowej w chwili rozpoczęcia badań.

Amerykanie analizowali siedem czynników ryzyka: otyłość, poziom glukozy we krwi, nadmierne stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze krwi, dietę, palenie papierosów i aktywność fizyczną.

Okazało się, że wystarczy uniknąć sześciu spośród tych siedmiu czynników ryzyka, by szanse zachowania elastyczności tętnic były dziesięciokrotnie większe, niż u osób, które odwrotnie: uniknęły tylko jednego z tych zagrożeń.

Dr Niiranen twierdzi, że najważniejsze jest zachowanie szczupłej sylwetki, uniknięcia cukrzycy i utrzymanie cholesterolu na prawidłowym poziomie. Uniknięcia tych czynników ryzyka w największym stopniu pozwala zachować z wiekiem elastyczność tętnic.

Specjalista wyjaśnia, że otyłość, szczególnie brzuszna, oraz cukrzyca powodują w organizmie zaburzenia hormonalne i wzmagają stan zapalny, co sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych grożących zawałem serca i udarem mózgu.

W okresie prawie 10 lat trwania badań u 391 osób rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa, a u 207 odnotowano tzw. incydenty wieńcowe, w tym również zawały serca. U 566 badanych, czyli 18 proc. wszystkich uczestników obserwacji, którzy uniknęli najwięcej czynników ryzyka, tętnice zachowały elastyczność.

Co ciekawe, z badań tych wynika, że najmniejszy wpływ na pogorszenie stanu tętnic mają palenie papierosów, dieta oraz aktywność fizyczna.

- Przestrzeganie wszystkich czynników ryzyka pozwala utrzymać tętnice w dobrym stanie - podkreśla współautor badań dr Christian Delles z Institute of Cardiovascular University of Glasgow w Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR